Nyelvédesanyánk
anyanyelvi rovat
Gimnazistaként versenyzett belőle, dékánként kitüntették érte – interjú egy nyelvész-karvezetővel
Kihívás felelni a „ráhív” szóra - jegyzet
Játékunkban ismét egy költőt keresünk.
Szerkesztő: Nagy György András
Archívum:
hallgassa meg!
Elhangzott: 2025.03.22. 14:04
2006-ban elsőként Deme László, Fábián Pál és Szathmári István kapta meg az Implom Józsefről elnevezett, és őt ábrázoló plakettet, amellyel a magyar helyesírásért végzett tevékenységet ismerik el. Idén Veszelszki Ágnes írhatta le a mondatot: „A tisztelettel csodált nyelvész elődök után különös öröm e díj birtokosának lenni.” A nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemeskürty István Tanárképző Karának tavaly nyáron hivatalba lépett dékánjával a Ludovika szárnyépületében beszélgettem.
Van olyan nyelvi jelenség, amire az ember a legszívesebben ráhívná a jegyzetírót. De lehet, hogy nem jól tenné. H.Tóth Tibor tisztázza a kérdést.
Kapcsolódó képek:
2025. június 14. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
A nyelv, a tudat és a gyakorlat - interjú
A szabály az szabály? - jegyzet
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...A retorikához hasonlóan lehet-e a tudomány ellenszer a nyelvműveléssel kapcsolatos félreértésekre, vagy legalább segíthet-e a tévhitek árnyalásában? Egy korábbi kötetének fülszövegében Pölcz Ádám nyelvész ezt a reményt fogalmazta meg. Ő maga kutatóként, egyetemi vezetőként és oktatóként, valamint médiaszereplőként sokat tesz az igényes beszédért - még vizsgaidőszakban is.
Az már az interjúból is kiderülhetett, hogy helyesírási kérdésekről nem könnyű a rádióban beszélni, különösen akkor, ha épp a nem feltétlenül kivételes kivételekről is szólni akar valaki. Nézzük most a kérdést H. Tóth Tiborról szemszögéből.
|
2025. május 31. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Az Abigél Zsuzsanna nővére és a Grétsy-díj - interjú
Jó dolog-e dúskálni? - jegyzet
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...Elköteleződés az igényes anyanyelvi kultúra és az ismeretterjesztés ügye mellett – ezt vállalta megalakulásakor a Grétsy László-díj kuratóriuma. A testület elnöke, Piros Ildikó Kossuth-díjas színésznő régóta tagja az Anyanyelvápolók közösségének. Művészként és magánemberként; színházban vagy a világot járva; gyermekként, feleségként, édesanyaként és nagymamaként egyaránt. Amikor az interjút egyeztettük, nem gondoltuk, hogy találkozásunk helyszíne kihívás lesz a beszélgetés szempontjából.
Egy szó – amely a szláv eredetiben azt jelentette, hogy áldomás, italüdvözlet - a magyarban kezdetben a mulatozik megfelelője volt. Ma már azt teszi, hogy bővelkedni valamiben. Hogy hibákban lehet-e? H. Tóth Tibor ezt is elárulja. |
2025. május 17. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Adathalászok nyelvi hálóval – interjú
Stop a nonstopnak? – jegyzet
Játékunkban szerzőt keresünk
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...Lehet-e a nyelvészet kutatási területe az internetes csalók világa? Annak vizsgálata, milyen módszerekkel próbálnak rávenni minket, hogy információkat adjunk meg, megnyitva az utat a bankszámlánkhoz? A válasz természetesen: igen! Hiszen egyrészt a szakemberek érdeklődését minden fontos téma felkelti, másrészt segíteni szeretnének abban, hogy minél kevesebben váljunk áldozattá.
Szűts Zoltán tanszékvezető egyetemi tanár, az Eszterházi Károly Katolikus Egyetem Pedagógiai Karának dékánja volt a beszélgetőtársam. (Kenyeres Attila Zoltánnal közös tanulmányát ebben a témában elolvashatják a Magyar Nyelvőr 2025. április–júniusi számának internetes kiadásában)
Az interjúban is említett tanulmányt - Kenyeres Attila Zoltán és Szűts Zoltán cikkét az adathalászatról - Önök is elolvashatják a Magyar Nyelvőr legutóbbi számának internetes kiadásában.
Ha valaki folyton-folyvást, éjjel-nappal figyeli a nyelvi jelenségeket – de akkor is, ha nem - jól teszi, ha meghallgatja H. Tóth Tibor jegyzetét.
|
2025. május 03. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Különleges szótárak, hasonmás verseskötetek és a Szent István könyvhét- interjú
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...Előzményét a sznobszótárt, annak idején sokan furcsálkodva fogadták, sőt volt, aki provokatívnak tartotta - merthogy olyan kifejezéseket ajánlott, amelyeknek általában az elkerülésére szoktak biztatni a nyelvápolók. A közhelyek most még nyomdában lévő gyűjteményére magam is kissé rácsodálkoztam, de Kiss Gáborral a Tinta Könyvkiadó vezetőjével beszélgetve meggyőződhettem arról, hogy korántsem adták fel az értékmegőrzést, sőt.
Önök szerint van olyan pongyola fogalmazás, ami még 'megtűrhető'? Vagy mondhatnánk máshogy is? H. Tóth Tibor jegyzete. |
2025. április 19. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
A szótáríró szerzetes-költő
Mennyire magas? - jegyzet
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...„Akinek csak a ruhája fekete, de a lelke fehér” - így köszöntötte Kazinczy Ferenc egy alkalommal Czuczor Gergelyt, egyszerre utalva ezzel a bencés polihisztor szó szerinti és átvitt értelmű habitusára - azaz szerzetesi viseletére és belső tartására. „Oh kegyelmek fogyhatatlan árja! Isten íme szent fiát leküldte Égi tant hirdetni a világnak.”- írta egy versében az 1800-ban született és 66 évvel később elhunyt szótárszerkesztő tudós. Állandó szakértőnkkel Balázs Géza nyelvésszel, egyetemi tanárral beszélgettem.
Ez nekem magas - halljuk oly sokszor. De vajon tényleg az? Kiderül H. Tóth Tibor jegyzetéből.
Kép: Czuczor Gergely (Jakobey Károly festménye 1878)
|
2025. április 05. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
A nyelveken szólás és a szólások nyelve – interjú egy idei Széchenyi-díjassal
Képes nyelv, amire a nyelv képes – jegyzet
Játékunk most szófejtés
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...„A francia nyelv lexikona”, „Magyar szólások, közmondások értelmező és fogalomköri szótára”- ha csak ezt a két könyvét említem, akkor már kirajzolódik egy sokszínű tudományos életút két fő vonulata. A „Magyar Érdemrend tisztikeresztje”, a francia „Becsületrend Lovagi Fokozata” - megint csak kiragadott példák. Egy olyan kutatóról, nyelvészről van szó, aki tudományos tevékenysége mellet sokat tett a kulturális kapcsolatok ápolásáért is és akit kollégái, diákjai, tárgyalópartnerei egyaránt úgy jellemeznek, hogy: tökéletes úriember. Bárdosi Vilmos egyetemi tanár, professor emeritus immár a Széchenyi-díjat is átvehette. Arra is emlékezett, mikor járt legutóbb a Katolikus rádió szerkesztőségében.
H. Tóth Tibor mindig képben van. Akkor is, ha a vizualitásról beszél a rádióban. Hallassák csak!
|
2025. március 22. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Gimnazistaként versenyzett belőle, dékánként kitüntették érte – interjú egy nyelvész-karvezetővel
Kihívás felelni a „ráhív” szóra - jegyzet
Játékunkban ismét egy költőt keresünk.
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...2006-ban elsőként Deme László, Fábián Pál és Szathmári István kapta meg az Implom Józsefről elnevezett, és őt ábrázoló plakettet, amellyel a magyar helyesírásért végzett tevékenységet ismerik el. Idén Veszelszki Ágnes írhatta le a mondatot: „A tisztelettel csodált nyelvész elődök után különös öröm e díj birtokosának lenni.” A nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemeskürty István Tanárképző Karának tavaly nyáron hivatalba lépett dékánjával a Ludovika szárnyépületében beszélgettem.
Van olyan nyelvi jelenség, amire az ember a legszívesebben ráhívná a jegyzetírót. De lehet, hogy nem jól tenné. H.Tóth Tibor tisztázza a kérdést. |
2025. március 08. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Mit tanul az, aki majd tanítja – nyelvi képzés a felsőoktatásban - interjú
Jegyzetrovatunk szintet lép – vagy épp az ilyen szóhasználattól óv?
Mostani játékunk betűkirakós
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...„A legmagasabb szinten a legkisebbekért” ez az Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanító– és Óvóképző karának jelmondata. (Lásd a képen!) „A nyelvtannal - ahogyan a helyes érveléssel is - rendet teremtünk a világban.” Egészíti ki a gondolatot Pölcz Ádám a Magyar nyelvi és irodalmi tanszék vezetője, aki állandó szakértőnk. Munkahelyén kerestem fel azért, hogy az oktatásnak erről a nagyon fontos területéről beszélgessünk, bár úgy tűnhet, távolról indulunk el.
Minden szinten szinte…- színt vall a szintről H. Tóth Tibor. (Jegyzet)
|
2025. február 22. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
A szeretet és a szavak hatalma – interjú a Grétsy-díjas Bagdy Emőkével
Sokkból is megárt a sok – jegyzet
Játékunkban ismét egy szerzőt keresünk
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...Már megalapításakor beszámoltunk a díjról, amit Grétsy Lászlóról neveztek el. A létrehozó szervezet, az Anyanyelvi Kultúránkért Alapítvány elnöke, Blankó Miklós akkor elmondta tudatosan nem nyelvészeknek szól az elismerés. Azóta, ahogy arról a napi sajtó is hírt adott, a Piros Ildikó Kossuth-díjas színművész vezette kuratórium az ismeretterjesztés kategóriában Bagdy Emőkének ítélte a plakettet. A klinikai szakpszichológus a díjkiosztón egy a „tanár úrnak” címzett verssel mondott köszönetet: „Vajon ki vitte át fogában tartva, csodaszép nyelvünket a túlsó partra? Ha lenézel, majd meglátod, tovább visszük a földi lángot.” Az oktatási kategóriában Kishalmi Edit tanítónő kapta a díjat.
Amikor egy szó erejében, erőnek erejével bíznak, akkor lép színre H.Tóth Tibor.
Kép: A Grétsy-díj (Kósa Klára keramikusművész alkotása) |
2025. február 08. szombat 14:04 |
|
Nyelvédesanyánk anyanyelvi rovat
Adomázzunk! – Történeteket vár a Jókai-évben a Kazinczy Társaság - interjú
Leiternet, avagy félrefordítások a világhálón- jegyzet
Játékunk ma hibavadászat
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...Adomázzunk! – Történeteket vár a Jókai-évben a Kazinczy Társaság - interjú
Leiternet, avagy félrefordítások a világhálón- jegyzet
Játékunk ma hibavadászat
– „Bizony uram nagyon bővérű fickó ez a mi Tiszánk, ugyan jól cselekszi, ha eret vágat rajta „– így kommentálta a folyószabályozást, ki másnak, mint magának Széchenyi Istvánnak egy falusi kocsmáros, mikor a legnagyobb magyar betért hozzá. Miért mesélem el azt a történetet? Mert ehhez hasonlókat vár adomagyűjtő pályázatán a Kazinczy Ferenc Társaság. Igazából mindegy, hogy az eset megesett vagy sem - és hogy ki, vagy mi a főszereplő. A meghirdetés időpontja azonban nem véletlen, hiszen Jókai Mór születésének 200-dik évfordulóját ünnepeljük rövidesen, s nagy mesélő írta le, hogy „adomákban él a nemzet kedélye”. Kizárólag eredeti, másutt még nem közölt, más helyen nem elérhető szövegeket lehet beküldeni. A határidő: március 31. A kiíró szervezet vezetőjét, Nyíri Pétert Széphalmon értem el telefonon.
Nyelvi gyorsétterem – alig sült mondatokkal. A kóstoló H. Tóth Tibor.
|