2021. március 24. szerda 11:04 |
|
Magyar téka Ha kell megszólal, ha kell, hallgat - beszélgetés a Kossuth-díjas Vári Fábián Lászlóval
Szerkesztő: Nagy György András » bővebben...Tiszaújlakon született, mégpedig 1951. március 16.-án. A helyszín és az időpont több szempontból is meghatározó volt. Talán nem véletlen, hogy a nemzeti ünnep alkalmából kapott kitüntetésének hivatalos méltató szövege így hangzik: „a kárpátaljai magyarság nemzettudatát erősítő művei, szenvedélyes hangvételű, gazdag képi és formavilágú lírai alkotásai, kordokumentumként is szolgáló, egyszerre drámai és humoros, önéletrajzi ihletettségű regényei, valamint sokoldalú néprajzi gyűjtői, műfordítói és irodalomszervezői tevékenysége elismeréseként." A Magyar téka mai vendége számos tevékenysége mellett a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja is.
Kép: Vári Fábián László portréja (Erfán Ferenc festménye) |
2021. február 24. szerda 11:04 |
|
Magyar téka Vendégünk a Balassi-karddal nemrégiben elismert Kürti László tanár és költő.
Szerkesztő: Nagy György András
Zenei szerkesztő: Laczó Zoltán Vince » bővebben...Mátészalkán élő gimnáziumi tanár idén tölti a 45-öt. Bár a világjárvány idején is jelent meg kötete, most mással hívta fel magára a figyelmet. |
2021. január 27. szerda 11:04 |
|
Magyar téka Evulúció és misztérium, biológus és szerzetes
Szerkesztő: Nagy György András
Zenei szerkesztő: Laczó Zoltán Vince » bővebben...Első hallásra talán több a szópárokon belüli ellentmondás; és nem körvonalazódik a kapcsolat, vagy épp az egységet teremtő erő. A felszínen könnyű a magyarázat, hiszen egy könyvet és egy írót festett le a kezdőmondat. Ami mélyebbre nyúl az viszont már a szürkeállomány és a lélek, a tudás és a hit kérdéseihez is elvezet. Az evolúció misztériuma. Az értelem és a remény felragyogása című kötetet a kaposvári egyházmegyében működő Szent János Apostolról és Remete Szent Pálról Nevezett szerzetes közösség adta ki, terjesztését a Püski kiadó vállalta fel, de abban a miklósi szerzetesház is részt vesz. Beszélgetőtársam a szerző: az élet-és hittudományokban egyaránt jártas Sipos Imre. |
2020. december 30. szerda 11:04 |
|
Magyar téka Hahner Péter történész
Szerkesztő: Nagy György András
Zenei szerkesztő: Laczó Zoltán Vince » bővebben...Szakmailag nyugodtan nevezhetné sikeresnek a 2020-as esztendőt Hahner Péter.
Például az idén ősszel alakult Rubicon Intézet főigazgatója lett, s az ugyanilyen
nevet viselő folyóiratban publikált írásait egy nemrég megjelent kötet foglalja
egybe. A történész persze már számos könyvet maga mögött tudhat: megírta
például A nagy francia forradalom kisenciklopédiáját, Az Egyesült Államok
elnökeit, Hatalmasok gyermekkorát, vagy Magyarország szerencséjét. Nemcsak
a témagazdagság jellemző rá, hanem az imeretterjesztő hevület és nem mellesleg
a tévhitek állandó cáfolata. Olykor humorát is engedi megvillani.Témánk tehát: a Világtörténelmi kaleidoszkóp magyar szemmel - és persze még sok minden más.
Kép: Egy szerző, egy könyv és a kötet tartalma |
2020. december 02. szerda 11:04 |
|
Magyar téka Lackfi János és Molnár György népdalritmusra készült zsoltárátiratai
Szerkesztő: Nagy György András
Zenei szerkesztő: Laczó Zoltán Vince » bővebben...„A mi nagycsaládunk mindennapi viselete a játékosság, a vidám énekszó. A gyerekeink már elkezdték tanulni ezeket a dalokat, melyek eltérő kultúrákat, korokat, stílusokat ültetnek egy asztalhoz, hogy aztán beköltözzenek a szépet és az igazat szerető emberek szívébe.” Ezeket a sorokat Böjte Csaba írta le egy kötet ajánlásaként. Népdalritmusra készült zsoltárátiratokról van szó. A verseket Lackfi János jegyzi, akit egy találkozás indított el ezen a valójában csak mostanában járatlan úton. A költő célja a szívközeli tájékok eltalálása lélekemelő szándékkal, ahogyan bevallottan őt magát is gyakran telibe trafálják a bibliai passzusok. Mindehhez jár hallgatható zene is, egy melléklet-cd - a muzsika és hangszerelés Molnár György munkája. A Magyar téka vendége a két szerző.
Kép: Lackfi János önportréja a Katolikus rádió hallgatói számára |
2020. november 04. szerda 11:04 |
|
Magyar téka Egy nem-író író és az irodalom kapcsolata
Groh Gáspár Szabó Dezsőről
Szerkesztő: Nagy György András
Zenei szerkesztő: Laczó Zoltán Vince » bővebben...Miért ne tehetné meg egy író, hogy művével mást is akart, mint szöveget generálni, hogy nem csak alanyban, állítmányban vagy szépségben, újszerűségben, önkifejezésben gondolkodik? És miért ne tehetné meg egy közéletiségben, politikában, nemzetstratégiában gondolkodó ember, hogy irodalmi formában akarja szolgálni céljait? Teszi fel a kérdéseket Szabó Dezsőről szóló 2020-ban megjelent könyvében Gróh Gáspár. A szerző korábban maga is vállalt közéleti szerepet (például a köztársasági elnöki hivatalban), ismerik közíróként, szerkesztőként, kritikusként, de jelenleg talán az irodalomtörténet áll a legközelebb hozzá. Mostani kötet terjedelmű tanulmányában (amely a Magyar Művészeti Akadémia Művészetszemléleti Tagozatának megbízásából készült) nem volt célja, hogy mérlegre tegye az Elsodort falu megalkotójának munkásságát, csak egy kalandba vágott bele, hogy megpróbálja követni egy nem-író író és az irodalom kapcsolatát.
Kép: Könyvek Szabó Dezsőtől és a róla szóló kötet |