Elhangzott: 2022.01.14. 23:30
Adás információk:
Főúri fényűzés
Szerkesztő: Marton Árpád
Archívum:
hallgassa meg!
A Zenei Kincsestárban hamisítatlan zenei fényűzés vár Önökre, ha velünk tartanak az 1687 és 1762 között élt Francesco Geminiani nyomában. Hogy pontosabban hová is? Földrajzi értelemben angol földre, hisz Geminiani ott működött pályafutása legnagyobb részében. Zenei értelemben azonban szülőföldje, Itália az úticélunk. Hisz a luccai születésű mester Corelli és Alessandro Scarlatti növendékeként egyike volt ama „zenei nagyköveteknek”, akik a szigetországba közvetítették a kor legdivatosabb, olasz muzsikáját. Azt követően, hogy 1714-ben Londonba tette át székhelyét, a főúri pártfogók kegyeinek megszerzéséért folytatott kenyérharc közepette találta magát. Nevét Corellivel és Händellel együtt emlegették, ami elkerülhetetlenné tette számára az összetűzéseket a különféle üzleti körökkel. Katolikus lévén a királyi udvarnál nem számíthatott jelentős előrehaladásra, így egyre szorosabb szálakkal kötődött Írországhoz. A halál is dublini otthonában érte. Kompozíciói mellett jelentős zeneelméleti irodalmat hagyott az utókorra a zeneszerzés és a hegedűjáték fortélyairól. Concerto grossóit londoni főúri paloták vendégei hallhatták első ízben. Most a kiváló szlovák kamarazenekar, a Capella Istropolitana játszik belőlük Jaroslav Krecek vezényletével.
2022. május 17. kedd 23:30 |
|
Zenei kincsestár Régi cseh zeneszalon
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...A Zenei Kincsestárban a cseh romantika kamarazenei bőségéből kaphatunk ízelítőt Jennifer Pike hegedűművész és Tom Poster zongoraművész érzékeny előadásában. Mai programjuk három zeneszerző arcélét is fölvillantja. Mindhárman a német romantika – elsősorban Brahms – hangját ötvözik hazájuk, a cseh nemzeti folklór melódiavilágával. Elsőként Leoš Janáček Románcát játsszák – a szerzemény egyike a komponista lipcsei tanulóéveit megörökítő alkotásoknak, egy hat darabból álló sorozat egyetlen fönnmaradt darabja.
Josef Suk, a cseh későromantika megkerülhetetlen alakja, Dvořák későbbi veje az akkoriban világhírű Cseh Vonósnégyes második hegedűseként, egy európai turnéra alkotta meg opus 17-es Négy darabját a kvartett primáriusának, akinek hegedűjátékát maga a szerző kísérte zongorán.
Jennifer Pike és Tom Poster Antonin Dvořák Májusi éjszaka címen is ismert, B-dúr noktürnjével búcsúzik.
|
2022. május 16. hétfő 23:30 |
|
Zenei kincsestár A Hungaroton újdonságaiból:
Farkas Gábor zongoraművész Soirées de Vienne című albumáról mutatunk be részleteket.
Szerkesztő: Laczó Zoltán Vince » bővebben...Liszt Ferenc: Valse-impromptu
Liszt Ferenc: Bécsi esték - keringő-caprice Schubert nyomán No.6.
Franz Schubert: B-dur impromptu |
2022. május 15. vasárnap 23:30 |
|
Zenei kincsestár 455 évvel ezelőtt született Claudio Monteverdi
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...Az olasz zeneszerző két stíluskorszak, a reneszánsz és a barokk határán élt, világi
és egyházi jellegű műveket komponált. Új utat nyitott az operatörténetben azzal,
hogy zenéje a drámai szöveget szolgálja, emberi jellemeket ábrázol és érzelmeket
fejez ki. Húsz színpadi művéből csak hat maradt meg az utókor számára.
Programunkban az Orfeo, az Ulisses hazatérése és a Poppea megkoronázása című
opera részletei szerepelnek.
|
2022. május 14. szombat 23:30 |
|
Zenei kincsestár Válogatás Carl Reinecke szerzeményeiből
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...A késő-romantikus mester zongoraművészként korának egyik legjelentősebb
Mozart-interpretátora volt, az elsők között játszotta Schumann és Chopin műveit.
Szinte minden műfajban komponált. A német zeneszerző alkotóműhelyéből az Op.22-es
Fantáziadarabokat és az Op.274-es Trió I.-II. tételét idézzük fel Klenyán Csaba,
Bizják Gábor és Cs.Nagy Ildikó játékában.
|
2022. május 13. péntek 23:30 |
|
Zenei kincsestár A kecsesség melankóliája
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...Egyáltalán nem könnyű feladat, ha magyarítani próbáljuk a francia csembalista-régizenész, Jean Rondeau a Warner Kiadónál nemrégiben megjelent lemezének címét. A „melankolikus kecsesség” megjelölés alá sorolt, XVI. és XVII. századi ritkaságok ugyanis egyszerre érzékeltetik egy mérhetetlenül kifinomult korszak érzékenységét és egyúttal hajlamát a spekulációkra, a titokzatosságra és a talányosságra. A művész ma jószerével teljesen elfeledett komponisták – Giovanni Picchi, John Bull, Luzzasco Luzzaschi és Bernardo Storace – billentyűsdarabjait játssza egy XVI. századi olasz virginálon és egy XVIII. századi csembaló hű másolatán annak bizonyosságaképpen, hogy az egykor nagy népszerűségnek örvendő művészek zenés merengéseit éppúgy elsodorta az idő, mint ahogyan alkotójuk emlékezetét is. Ami – visszatérve az album különös címére – mégiscsak a szépség, a kecsesség, a kifinomultság és a múlandóság fájdalmas összetartozását példázza… |
2022. május 12. csütörtök 23:30 |
|
Zenei kincsestár "Ha a süketek birtoka lesz a fél világ..."
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...A magyar könnyűzenének szentelt nap végére egy különleges atmoszférájú lemezt, Katona Klári 1989-ben megjelent, Mozi című albumát idézzük meg a Zenei Kincsestárban. A népszerű táncdalénekesnő a pop, a jazz és a rock műfajait ötvöző albumot készített igen erőteljes, irodalmi értékű mondanivalóval. A válogatásba a rockműfaj olyan legendáitól is szerepeltek földolgozások, mint Vikidál Gyula vagy Hobo, de a musical is megjelent A padlás legnépszerűbb részletével. A szerzők: Demjén Ferenc, Latzin Norbert, Póka Egon, Presser Gábor és Sztevanovity Dusán, a zenészek pedig: Presser Gábor, Karácsony János, Hárs Viktor, Babos Gyula, Lerch István, Solti János. |
2022. május 11. szerda 23:30 |
|
Zenei kincsestár Szvitek két zongoristára
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...A megkésett, ám mindmáig méltán népszerű orosz romantikus, Szergej Rahmanyinov sodró erejű zongoraversenyei, lenyűgöző szimfóniái és bravúros szóló zongoradarabjai mellett csak ritkán esik szó a komponista két zongorára szerzett műveiről. Talán amiatt, mert előadásukhoz két egyformán fölkészült, virtuóz játékosra van szükség. A Zenei Kincsestárban ma este ezt a ritka élményt kínálják nekünk Peter Donohoe és Martin Roscoe remek fölvételei. Elsőként a 17-es opusszámú, 2., C-dúr szvitet játsszák, amely a második zongorakoncerttel párhuzamosan keletkezett, és föl is ismerhetőek benne a híres szerzemény áradó melódiái – kivált a harmadik tételben, a Románcban.
Befejezésül Az éjszaka címet viselő tétel hangzik föl Rahmanyinov Csajkovszkijnak dedikált, 1. kétzongorás szvitjéből.
|
2022. május 10. kedd 23:30 |
|
Zenei kincsestár Dalirodalom, dal-birodalom
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...Napjaink egyik legkiválóbb koloratúrszoprán énekesnője, Diana Damrau a régi legendákhoz hasonlóan nem csupán egy birodalom, a színpad királynője, de a szomszédos országban: a dalok birodalmában is hódolatra méltó. Ma este Helmuth Deutsch-csal közös dalestjének pillanatait idézzük meg igazi romantikus ritkaságokkal. Mendelssohn négy dala már csak amiatt is izgalmas, mivel szerzőjük életművének ritkán idézett oldalát mutatják. Pedig igazán méltók az összehasonlításra a dalműfaj specialistái: Schubert, Schumann vagy Brahms szerzeményeivel. A Heine versére szerzett Új ének után a kevésbé ismert költők – Klingemann, von Geibel és Hölty – verseit megéneklő Bokréta, A Hold és Fecskedal hangzik el.
Chopin dalaiban nem nehéz ráismerni a lengyel népi táncformák nyomán keletkezett polonézek és mazurkák rokonságára. Diana Damrau A Szemrevaló legényt, a Litván dalt és A vitézt énekli.
Diana Damrau Liszt Ferenc három Victor Hugo-dalával búcsúzik.
|
2022. május 09. hétfő 23:30 |
|
Zenei kincsestár 1707. május 9-én hunyt el Detrich Buxtehude német barokk zeneszerző.
Szerkesztő: Laczó Zoltán Vince » bővebben...Buxtehude: e-moll chaconne
Előadja: Dinyés Soma - orgona.
Buxtehude: g-moll preludium és fuga
Előadja: Rostetter Szilveszter - orgona.
Buxtehude: Erfreue dich, Erde, der Himmel erschall.
Előadja a veszprémi Dohnányi Ernő Zeneművészeti Szakközépiskola Ének és Zenekara,
vezényel: Zámbó István.
|
2022. május 08. vasárnap 23:30 |
|
Zenei kincsestár 280 évvel ezelőtt született Jean-Baptiste Krumpholz
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...A XVIII. századi muzsikus a hárfa legfényesebb korszakának kiemelkedő hangszeres virtuóza
és zeneszerzője volt. Inspirálta tanítványait, nem utolsósorban az ifjú Mozartot, aki az ő hatására
írta meg a C-dúr fuvola-hárfaversenyt. Műsorunkban Krumpholz Op.8-as sorozatából az F-dúr,
valamint az Esz-dúr szonátát idézzük fel Vígh Andrea, Szabadi Vilmos és Onczay Csaba játékában. |
2022. május 18. szerda 23:30 | Zenei kincsestár A Szellem zenéje
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...Néhány héttel ezelőtt megismerhették a Zenei Kincsestárban az 1931 és 2009 között élt Charles Camilleri színpompás szimfonikus kompozícióit. A máltai származású amerikai filmzene-szerző ma egy másik oldaláról mutatkozik be: kísérletező, meditatív zongoramuzsikáját halljuk. A Paganini és Liszt közös szerzeményének továbbgondolásaként keletkezett Paganiana karakteres névjegy a zeneszerző részéről, hisz egyszerre jelenik meg benne a romantikus irodalom tisztelete és az elemző, újragondoló kíváncsiság. A zongoránál Murray McLachlan és Kathryn Page.
Murray McLachlan a következőkben Camilleri Nooszféra című ciklusát játssza. Az öt tételt a bolygónkat mintegy átölelő szellemi burok titokzatos élménye ihlette. A sorozat címe a jezsuita teológus, Teilhard de Chardin munkásságának egyik kulcsfogalma, és az ember biológiai létezését kiteljesítő szellemi sík iránti hódolatteljes csodálatnak ad kifejezést.
|
2022. május 19. csütörtök 23:30 | Zenei kincsestár Válogatás Maurice André felvételeiből
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...Műsoron:
1.Telemann: D-dúr trombitaverseny
2. Hummel: Esz-dúr trombitaverseny
Közreműködik az Angol Kamarazenekar, valamint a Berlini
Filharmonikus Zenekar. Vezényel: Sir Charles Mackerras,
és Herbert von Karajan
|
2022. május 20. péntek 23:30 | Zenei kincsestár Égbe törő hang-ívek
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...Egészen különleges helyszínre látogatunk a következő félórában a Tonus Peregrinus énekegyüttes ugyancsak kivételes atmoszférát sugalló felvételeinek köszönhetően. Úticélunk Párizs a XII. és a XIII. század fordulóján és a világ csodái közé tartozó Notre-Dame, amely nem csupán a gótikus építészet egyik csúcsteljesítménye, de a csúcsíveit bezengő középkori egyházi ének révén a zenetörténetben is mérföldkőnek mondható. Hisz épp a párizsi Notre-Dame énekesiskolája az a színhely, ahol a középkori egyszólamúságot fölváltotta a többszólamú, polifón liturgikus kórusmuzsika. Kézenfekvő a műfajok közt jelentkező párhuzam: míg a román építészet vaskos oszlopai között a szigorú rendet követő gregorián ének szólt, a gótika egekbe szökő oszlopkötegeihez jobban illik a szeszélyesen hullámzó többszólamúság. A zenei forradalom élén a Notre-Dame két karvezetője, Perotinus és Leoninus mester állt, és szerzeményeik szerencsés módon ránk maradtak a párizsi Nagy Énekeskönyv lapjain. A Szűz Máriát dicsőítő ének után a 98. zsoltár hangzik föl: „A föld minden határa látta Istenünk üdvösségét. Ünnepeljétek az Urat, országok, mind, örüljetek és vigadjatok!” |
2022. május 21. szombat 23:30 | Zenei kincsestár 130 esztendővel ezelőtt mutatták be a Bajazzók című operát
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...Leoncavallo "Bajazzók" című operáját Mascagni Parasztbecsülete mellett az úgynevezett verista irányzat alapművének tekinti a zenetörténet. Az 1865 és 1870 között játszódó, vándorszinészek életéről szóló darab szövegkönyvét maga a komponista írta. A két felvonásos szinpadi mű jeleneteit Melis György, Orosz Júlia, Palócz László és Udvardy Tibor tolmácsolja. Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara, valamint
a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara Medveczky Ádám és Komor Vilmos vezényletével.
|
2022. május 22. vasárnap 23:30 | Zenei kincsestár Emlékezés a 30 éve eltávozott Ránki György zeneszerzőre
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...Írt operát, zenekari, kamarazenei műveket, dalokat, musicalt, balettet, filmzenét, kísérőzenét színházi előadások és rádiójátékok számára. Zenéjét a humor, a groteszk iránti hajlam, a zenei idézőjelek használata jellemezte, kiváló hangszerelő készséggel párosulva. Operái közül legismertebb az 1953-ban bemutatott Pomádé király új ruhája, amelyért a következő évben Kossuth-díjat kapott. Műsorunkban az Andersen-mese nyomán írt opera részletei szólalnak meg Gregor József, Palcsó Sándor, Dene József, Andor Éva és Bende Zsolt előadásában. A Magyar Rádió Ének- és Zenekarát Oberfrank Géza vezényli. |