2025. június 19. csütörtök 8:42 |
|
Tény-kérdés A Budapest-Belvárosi Főplébániatemplom is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája programsorozathoz
Riporter: Hámori Kinga » bővebben...Fotó- és szoborkiállítással majd két előadással is csatlakozik június 21-én szombaton este a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom a „Múzeumok éjszakája” elnevezésű országos eseménysorozathoz. Az esti szentmisét követően színes és értékes eseményekkel várják az érdeklődőket az altemplomban. Az idei programokról Aranyossy Mihálytól a templom látogatókért felelős munkatársától érdeklődünk. |
2025. június 18. szerda 8:42 |
|
Tény-kérdés A régi pénz is érték. Kiss József Gézát, a Magyar Numizmatikusok Társulatának alelnökét kérdezzük.
Riporter: Tráser László |
2025. június 17. kedd 8:42 |
|
Tény-kérdés Kiállítás a szovjet kényszermunkatáborokba elhurcoltakról a hódmezővásárhelyi Emlékmúzeumban
Riporter: Tráser László » bővebben...Még tartott a második világháború, amikor Sztálin megegyezett a nyugati hatalmak vezetőivel, hogy a háború után a legyőzött Németországból, de hazánkból is százezrével viszik ki a civileket hadifogolyként, építő munkásként a Szovjetunióba. Erről egészen a rendszerváltásig nem volt szabad beszélni.
Vincze Gábor történészt, a témát bemutató hódmezővásárhelyi kiállítás kapcsán, Tráser László kérdezte. |
2025. június 12. csütörtök 8:42 |
|
Tény-kérdés Dicsőítő Sziget 2025. 06.28-29.
Riporter: Hámori Kinga » bővebben...A június 28-29-i hétvégén immár negyedik alkalommal rendezik meg a Dicsőítő Sziget rendezvényt a Szentendrei-sziget Budapesthez közel eső déli csücskén. Az eseménynek otthont adó Szigetmonostor közössége szinte sajátjaként kezeli a zenei rendezvényt, amelyről a helyiek nagy vendégszeretete tanúskodik. Az esemény fővédnöki tisztét Erdő Péter bíboros tölti be, aki éppen azon a hétvégén ünnepli pappá szentelésének 50. évfordulóját. A lassan hagyományosnak nevezhető, nyáreleji fesztivál idei programjáról Gável András szervezőtől az Eucharist Zenekar tagjától Hámori Kinga érdeklődött. |
2025. június 11. szerda 8:42 |
|
Tény-kérdés A 29. Spárgafesztiválról Dobó Istvánnal, Öttömös polgármesterével beszélgetünk.
Riporter: Tráser László » bővebben...A Délalföld egyik legkisebb településén, Öttömösön június 14-én immár 29. alkalommal rendezik meg a Spárgafesztivált. Ez a zöldségféle ma már egyre népszerűbb hazánkban, de jelentős mennyiséget szállítanak ki Nyugat-Európába is. |
2025. június 10. kedd 8:42 |
|
Tény-kérdés Dr. Mészáros Endre pszichiáter orgonaművész emlékezete a Szeged-tarjánvárosi Plébánián.
Riporter: Tráser László » bővebben...Dr. Mészáros Endre pszichiáter orgonaművész életművére emlékeztek a napokban, a Szeged-tarjánvárosi Szent Gellért Plébánián. A templomi hangverseny szervezőjével, Kiss Ernő népművelővel Tráser László beszélgetett. |
2025. június 05. csütörtök 8:42 |
|
Tény-kérdés Máltai segélyszállítmány az árvíz sújtotta Erdélybe
Riporter: Hámori Kinga » bővebben...Tartós élelmiszerrel, meleg étkeztetéshez szükséges alapanyaggal, tábori felszereléssel, tucatnyi falszárító géppel, aggregátorokkal, fertőtlenítőszerrel, és gumicsizmákkal segíti a háromszéki áradásokban érintett családokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. A kedden reggel elindított segélyszállítmányról, a helyiekkel végzett munkamegosztásról és a pillanatnyi állapotról Romhányi Tamástól a Máltai Szeretetszolgálat kommunikációs vezetőjétől Hámori Kinga érdeklődött.
(foto:adomanyozz.hu ; mediatar.maltai.hu) |
2025. június 04. szerda 8:42 |
|
Tény-kérdés A könyvek és a szegediek közti kapcsolatot erősíti több mint két évtizede a Somogyi-könyvtár örökbefogadó programja. Sikaláné Sánta Ildikó intézményvezetővel beszélgetünk.
Riporter: Tráser László |
2025. június 03. kedd 8:42 |
|
Tény-kérdés Egy orgona két arca
Idén 200 éves a vakok oktatása Magyarországon, valamint a vakok írása, a Braille-írás is. Az ünnepségsorozat nyitó hangversenyére ma este 7 órai kezdettel kerül sor a Vakok Iskolája Nádor Termében.
Riporter: Balázs Zsanett » bővebben...A koncerten két vak hivatásos kántort, a Budapesten szolgáló Szluka Lídiát és a Baján szolgáló Péterfay Ferencet hallhatja a közönség. Az elhangzó művek között Dr. Flamich Maria beszélget a művészekkel.
|
2025. május 29. csütörtök 8:42 |
|
Tény-kérdés Levéltári Piknik lesz szombaton
Riporter: Hámori Kinga » bővebben...Budapest Főváros Levéltára már 8. alkalommal rendezi meg a Levéltári Pikniket május 31-én szombaton. A de. 10 órakor kezdődő és este 9 óráig tartó ingyenes programok között lesz kurátori tárlatvezetés a kiállításokon, levéltári séta, családfakutató gyorstalpaló, fegyverbemutató, bábszínház, arcfestés, állatsimogató, koncert gyerekeknek és felnőtteknek. De vajon miért akar a múlttal foglalkozó levéltár egy piknikkel kapcsolódni korunk emberéhez? Erről is érdeklődött Fehér Csaba főlevéltárostól, az esemény főszervezőjétől Hámori Kinga.
A nap részletes programját a www.bparchiv.hu oldalon is megtalálják. |
2025. június 24. kedd 8:42 | Tény-kérdés Kutatás a szenvedélybeteg szülők felnőtt gyermekeiről
Riporter: Tráser László » bővebben...Újraépített életek címmel három évvel ezelőtt jelent meg Békési Tímea és Dr. Kassai Szilvia szenvedélybeteg szülők felnőtt gyermekeiről szóló könyve.
Dr. Kassai Szilviával, a Szegedi Tudományegyetem Magatartástudományi Intézetének adjunktusával beszélgetünk a kutatásról. |
2025. június 25. szerda 8:42 | Tény-kérdés Libik György kockázatos, kalandos életet hagyott maga mögött, amit szinte elfeledtünk.
Riporter: Tráser László » bővebben...Medgyesi Konstantin történésszel „Egy 20. századi fenegyerek - Libik György az embermentő” című most megjelent könyve kapcsán beszélgetünk. |
2025. június 26. csütörtök 8:42 | Tény-kérdés Riporter: Hámori Kinga |
2025. július 01. kedd 8:42 | Tény-kérdés Magyarország 1919-20-as román megszállásáról Vincze Gábor történésszel beszélgetünk.
Riporter: Tráser László » bővebben...A múlt év végén jelent meg Magyarország román megszállásáról Perczel Olivér könyve: Egy megszállás anatómiája címmel. Az 1919-1920-as események traumatikus történéseit az elmúlt száz év rendszerei félremagyarázták, elhallgatták, és részleteit mindmáig homály fedi.
A történész szerző hatalmas forrásanyagot feldolgozva próbál válaszokat keresni arra, hogy mennyire jelentett súlyos megpróbáltatásokat a lakosságnak ez az időszak a különböző tájakon: Erdélyben, a Tiszántúlon, a Duna-Tisza közén, Budapesten és a Dunántúlon. És egyáltalán miért történt meg Magyarország románok általi megszállása és volt-e következménye?
A kötet kapcsán Vincze Gábor történészt a riporter, Tráser László kérdezi. |
2025. július 02. szerda 8:42 | Tény-kérdés Riporter: Tráser László |