Messzelátó
turisztikai magazin
Kiskunfélegyháza - Ópusztaszer Skanzen - nyári emlékek
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes
Elhangzott: 2024.12.27. 09:04
Elérkeztünk az idei év utolsó Messzelátójához. Műsorunkban olyan felvételek közül válogatok, melyek idő hiányában egy-egy településhez kapcsolódóan, kimaradtak az elhangzó adásból.
Két város választottam. Az első Kiskunfélegyháza, a vármegye talán legszebb virágos és zöld felületekkel beültetett belvárosával, összeboruló platánfa sugárútjával, szecessziós épületeivel nagyon lenyűgözött.
A másik, a számomra megunhatatlan Ópusztaszer, ahol volt szerencsém a nyár talán legmelegebb napján 40 fokot súroló tikkasztó hőségben interjúkat készíteni. Próbálna az ember most visszaidézni belőle néhány fokot télre, de hát ez ugye nem megy.
Viszont mindkét helyszínen olyan sok látnivaló akadt, hogy a beszélgetések egy részét eltettem, mondjuk úgy hűvösebb téli napokra, mint a mai is.
2025. július 11. péntek 9:04 |
|
Messzelátó turisztikai magazin
Komló - Sikonda
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...A Mecsek lankái között megbújó egykori bányavárost valamikor a hazai hírhedt piszkos 12 települései közé sorolták. De ez már a múlté; Komló arculata változik, turisztikai kínálata bővül, folyamatos átalakulás alatt van. Rendkívül szép fekvését, nyáron is kellemesen friss levegőjét, turistaút hálózatát kihasználva sok kiránduló keresi fel. A város 7 dombra épült, utcáinak nagy része völgyekből kifutó, domboldalra felhúzódó városrészekbe vezet.
Ismerkedünk Sikonda természeti értékeivel, a szénbányászat egykor meghatározó szerepével, meglátogatjuk a Komló Zoo-t a város állatkertjét, és szó lesz a településen zajló turisztikai attrakció fejlesztésekről.
|
2025. július 04. péntek 9:04 |
|
Messzelátó turisztikai magazin
Zirc: Regulyverzum, Bakonyi Turisztikai Charta,
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes |
2025. június 27. péntek 9:04 |
|
Messzelátó turisztikai magazin
Villamos közvilágítás, fény-film-mozi: Mátészalka értékei
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes |
2025. június 20. péntek 9:04 |
|
Messzelátó turisztikai magazin
Csetény - élő Tájház, Holitscher kastély látogatóközpont, park és esküvő turisztikai pont
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...Utazási műsorunk mai adásában a Bakony keleti lejtőjén, Zirctől mintegy 13 kilométerre fekvő Csetény községbe látogatunk. Betérünk a település élő Tájházába és ismerkedünk a központban található Holitscher-kastély látogatóközpont épített és természeti örökségével. |
2025. június 13. péntek 9:04 |
|
Messzelátó turisztikai magazin
Halimba - bauxitbányászati emlékek, helytörténet, geotúra lehetőségek és útvonalak a térségben
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...Jövőre lesz 100 éve, hogy Halimbán megindult a bauxit bányászat; 1926-ban nyitották meg az első bányát, melynek lezárt bejáratát mai is láthatjuk az erdőben, a Malom-völgy felé közeledve.
A községháza udvarán és pincéjében ásvány, gép és bányászat történtéi kiállítás várja a látogatókat.
A térség földrajzát, növény és állat világát, jellemző kőzet képződményeit a néhány éve kialakított geotúra útvonalakon lehet élményszerűen megismerni. |
2025. június 06. péntek 9:04 |
|
Messzelátó turisztikai magazin
Halimba - gyógynövény és oktatókert, dr Szalai Miklós Emlékház
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...Ajkától néhány km-re található Halimba község.
Nevére a Halimbárium teakeverékről, és talán Nyirád, Szőc együtt említésével, egykor a hazai bauxitbányászat hármasáról emlékezhetnek.
A környék bányái bezártak, a híres teakeverék sincs már a patikák polcain, de a lankás dombos karsztformákkal szabdalt vidék, vonzó kiránduló pontokat tartogat.
Halimba környékét néhány éve kijelölt geotúra útvonalak hálózzák be.
A térség ma is ontja a gyógynövényeket, ezzel kapcsolatos gyűjtő túrákat is szerveznek.
Bauxitbányászati gyűjteménye a térség ipartörténetét mutatja be, az egykori Csorba kastély klasszicista épületében közösségi események várják az érdeklődőket.
|
2025. május 30. péntek 9:04 |
|
Messzelátó turisztikai magazin
Békés város vízi és vízparti értékei - Dánfok - Körös part
Jantyik Mátyás Múzeum
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...Az ország távolabbi pontjaiból is érkeznek Békésre a sík vidéki aktív kikapcsolódást és a természet közelségét kedvelő kirándulók.
Lehet kerékpározni, evezni, népszerű a sport horgászat és többen barangolnak lóháton is.
A város turisztikai kínálatát vendégváró események, rendezvények erősítik. Ezeken is szerepet kap a mozgás és a környező településekkel való együttműködés.
Az alföldi várost a Körös folyó határolja, fontos szerepet kap a víz, legyen az artézi, termál, vagy holtág. Itt gyártották régen a pemetefű cukorkát, itt sütik a finom szilvás papucsot és itt született Jantyik Mátyás festőművész.
Utazási műsorunkban Békés városával ismerkedünk. |
2025. május 23. péntek 9:04 |
|
Messzelátó turisztikai magazin
Mór - Lamberg kastély, park, Német nemzetiségi Tájház
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...A Lamberg és a Szécsen család története mellett hallhatunk többek között az 1848-es móri csatáról, az 1810-es földrengésről, a környék szénbányászatának emlékeiről, és Wekerle Sándorról a város szülöttéről, aki hazánk első polgári származású miniszterelnöke volt.
A kastély kertjét sétautak hálózzák be, fái alatt kerti tó, madárház, szabadtéri színpad várja a kikapcsolódni vágyókat. Itt áll a sváb Tájház is melyben az egykori betelepülők mindennapjait, használati tárgyait tekinthetjük meg.
|
2025. május 16. péntek 9:04 |
|
Messzelátó turisztikai magazin
Érd-Ófalutól a Fundoklia-völgyig
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...Utunkat Ófaluban kezdjük, ahol megnézzük a minaretet, felsétálunk a kastélydombra, majd a Duna partján húzódó Beliczai-szigeten zárjuk barangolásunkat. A látvány és megállópontnál felidézzük a település történetéhez kapcsolódó eseményeket.
Különleges növény és állatvilágra, izgalmas geológiai formákra, ezzel párhuzamosan csodálatos látványt és kilátást nyújtó területre bukkan az ember, ha felkeresi az érdi Fundoklia völgyet.
A helyi jelentőségű természetvédelmi területen több állomásos tanösvény mutatja be a felszínén élő száraz gyepek és erdős részek élővilágát.
|
2025. május 09. péntek 9:04 |
|
Messzelátó turisztikai magazin
A Tessedik Sámuel Múzeum és filiái Szarvason
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...Néhány héttel ezelőtti műsorunkban, a Szarvasi Arborétumban és a Körösvölgyi Állatparkban jártunk. A két népszerű helyszín elsősorban a természeti értékek tárháza, bemutatóhelye.
Érdemes több időt tölteni a belvárosban is. Vízparti sétányok, hangulatos utcák, műemlékek, köztéri alkotások, számos épített örökség, várja az alföldi városba látogatókat
Ilyen többek között hazánk egyetlen működőképes szárazmalma, a csodás környezetben lévő Ruzsikcsay Alkotóház, a Tessedik Sámuel Múzeum barokk épülete és a néhány éve teljesen megújult gyűjteménye. Ezekről lesz szó mai Messzelátónkban.
|
2025. július 18. péntek 9:04 | Messzelátó turisztikai magazin
Szegvár
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...Sétálunk a Kurca folyócska partján, az egykori vár romjainál, megnézzük a település mesterséges dombján álló műemlék szélmalmot, a Károlyi kastély kiállításait, és a kialakítás alatt álló Helyi Értéktár Elemeket bemutató termet. |
2025. július 19. szombat 1:00 | Messzelátó (ism.) turisztikai magazin
Szegvár
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...Sétálunk a Kurca folyócska partján, az egykori vár romjainál, megnézzük a település mesterséges dombján álló műemlék szélmalmot, a Károlyi kastély kiállításait, és a kialakítás alatt álló Helyi Értéktár Elemeket bemutató termet. |
2025. július 25. péntek 9:04 | Messzelátó turisztikai magazin
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes |
2025. július 26. szombat 1:00 | Messzelátó (ism.) turisztikai magazin
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes |
2025. augusztus 01. péntek 9:04 | Messzelátó turisztikai magazin
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes |