Aktuális művészeti és kulturális program- és koncertajánlók riportokkal, zenei bejátszásokkal, kicsiknek és nagyoknak. Rövid pályaképek, emlékek. A hallgatók széles körének érdeklődésére számot tartó műsor az ország és a főváros sokszínű kulturális életének megjelenítésével színvonalas szórakoztatást ajánl, egyszersmind nyelvápoló küldetést is betölt.
Adás információk:
Archívum: hallgassa meg!
Elhangzott: 2024.11.18. 15:04
kulturális paletta
- Rejtett fotók egy fürdőszobában - Frida Kahlo fotógyűjteménye a Mai Manó Házban
- A női identitás korlátai a patriarchális társadalomban - a Fitos Dezső Társulat előadása a Hagyományok Házában
- Kokas Katalin és az Anima Musicae Kamarazenekar - virtuóz hegedűművészek az Animato sorozat jegyében
Frida Kahlo a latin-amerikai művészet egyik legrejtélyesebb és legemblematikusabb alakja, akinek sokszínű életművét egy világhírű fotókiállításon ismerhetjük meg közelebbről a Magyar Fotográfusok Házában, közismertebb nevén a Mai Manó Házban. 2009-es mexikóvárosi bemutatója óta a kiállítás a világ számos pontján megfordult, mely során 20 városban közel egymillióan keresték fel, január 12-ig pedig Budapesten tekintheti meg a nagyközönség. Hogy milyen szerepet is játszott a mexikói festőművésznő életében a fotográfia, először erről kérdezte Szentimrei Kristóf Baki Pétert, a Mai Manó Ház igazgatóját.
Federico García Lorca az egyik legnevesebb 20. századi drámaíró, akinek talán legjelentősebb műve a „Bernarda Alba háza” címre hallgat. A női identitás, a bezártság, a szabályok által gúzsba kötött élet és a szabadságra, a kiteljesedésre vágyakozás közötti feszültség Lorca utolsó, mesterien kidolgozott drámájának alapvető motívuma. A dráma részleteiből és a szerző egyes költeményeiből álló szöveg, valamint a folklórból merítkező zenei világ segítségével a mozgás, a tánc által idézi meg a lorcai költőiséget és érzelmi telítettséget, a szenvedély elsöprő erejét.
A Fitos Dezső Társulat legújabb táncprodukciója, a Bernarda Ballada több szempontból is különleges. Még a november 9-i bemutató előtt, a főpróbahét végén Kocsis Enikővel, Harangozó Gyula-díjas rendező-koreográfussal, valamint a darab szereplői közül Fafka Júliával, Hanekám Lucával és Bíró Évával Fülöp Tamás beszélgetett.
Az előadás legközelebb december 4-én, este 7 órakor lesz látható Budapesten a Hagyományok Házában.
Nemzetközileg elismert hegedűművészek kalauzolhatnak bennünket különböző zenei világokba az Anima Musicae Kamarazenekar közreműködésében. Az Animato néven meghirdetett koncertsorozat december 6-án indul Budapesten a Nádor teremben, ahol Kokas Katalin Liszt Ferenc-díjas hegedű- és brácsaművésszel lép színpadra hazánk egyik legdinamikusabban fejlődő fiatal együttese. A műsorról részletesebben, valamint a sorozat további sztárfellépőiről G. Horváth László, a kamarazenekar művészeti vezetője beszélt Szentimrei Kristófnak.
2024. december 13. péntek 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta |
2024. december 12. csütörtök 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
A magyar nyelvért - kulturális elismerés a Tihanyi apátság volt elöljárónak
Sanzonok és monodráma – Zenés színház Edith Piaf alakításában
Mozdonnyal, repülővel és nagyítóval - Utazások Gross Arnold világában
» bővebben...Nemrégiben számoltunk be arról, hogy Magyartanár-életműdíjat kapott Korzenszky Richárd bencés szerzetes, emeritus perjel. Pályafutását, munkásságát; könyveit, írásait, előadásait és művészi fényképeit sokan megismerhették, és azt is, mi mindent tett az általa vezetett intézményekért, vagy annak idején például miniszteri biztosként. Ám még korábban magyar-orosz szakos diplomával a kezében valóban volt gyakorló gimnáziumi tanár és az elmúlt évtizedekben is figyelemmel kísérte a középiskolás fiatalok fejlődését, például mint az anyanyelvi versenyek bírálóbizottságának egyik tagja. Nagy György András Tihanyban beszélgetett vele.
„Olyan könnyedséggel teljesít, mint a trapézra lendülő akrobaták” – a sanzonok királynőjének színészi képességeiről állapította ezt meg a jóbarát: Jean Cocteau. A költő-filmrendező monodrámát írt az énekesnőnek. „A közönyös szerető” című darab, valamint az Edith Piaf naplója című összeállítás alapján új színpadi mű született, amit idén ősszel mutattak be. Az előadást legközelebb a „kis veréb”-nek is nevezett művésznő születésnapján, december 19-én láthatják a nézők Budapesten a Vallai-kertben, vagyis a Rumbach Sebestyén utca 10 szám alatt. A főszereplővel, Kárász Eszterrel, stílszerűen egy kávézóban beszélgetett Kovács Éva Rebecca.
Utazás valós és képzeletbeli tájakra - ez a címe annak a december 18-ig látható tárlatnak, amely abból az alkalomból nyílt meg, hogy 95 éves lenne Gross Arnold és 10 éves a róla elnevezett galéria, amely Budapesten a Bartók Béla út 46. szám alatt található. A látogatók végigkövethetik a rézkarc műfaját megújító grafikus életének színtereit és sajátos képi világának kialakulását. Zsoldos Szilvia először az alkotó fiát, a kiállítóhely vezetőjét, Gross Andrást kérdezi, majd Révész Emese művészettörténész gondolatai következnek.
Kép: Abai Róbert
|
2024. december 11. szerda 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
Karitász ünnepek az egész országban: Szabados Edinával beszélgetünk a Karitász rendezvényeiről és az adventi készülődésről » bővebben... Az iskolákban terjed az agresszió, már az általános iskolai osztályokban is rendszeressé vált a nagyhangú, domináns klikkeken kívüliek gátlástalan kigúnyolása, megalázása, akiket nyíltan "selejtnek " bélyegeznek társaik. Már elegáns kifejezés is van rá, a szakma "bulingozásnak" nevezi ezt a galád, személyiségromboló kínzásfajtát, amely aztán az interneten szárnyakat is kaphat. "Uralkodjon az erőszak, a durvaság felettünk? - teszi fel a kérdést Benda József szocializációkutató , társadalompedagógus, ... Avagy "helyezzük-e szeretetkapcsolatokra a társadalmi folyamatokat?" Kövesdy Zsuzsa beszélget Benda Józseffel, a neveléstudomány szakértőjével ezekről a kérdésekről.
A karácsony és az adventi készület mást jelent az otthon melegében és mást akkor, ha mindezt nélkülözi az ember. A Katolikus Karitász idén is sokféle módon igyekszik segíteni azokat, akik testben vagy lélekben szorulnak rá a szeretetre. Ezek egyik az a karácsonyi adománygyűjtő koncert, amely immár hagyományosan a Szent István Bazilikában kerül megrendezésre négy operaénekes, egy kamarazenekar és egy gyerekkórus bevonásával. Természetesen nem csak itt tudunk adományt átadni és közelebb kerülni a szeretet jótékony cselekedeteihez. Hogy hol és hogyan találkozhatunk a Karitásszal, erről is beszélget Szabados Edinával a Katolikus Karitász kommunikációs referensével Fazekas Gyöngyvér.
A New Yorki Carnegie Hall után a Zeneakadémián ad koncertet Fülei Balázs Liszt-díjas zongoraművész De profundis címmel december 15-én. A hangversenyen Chopin, Beethowen, Liszt és Bartók műveit hallhatja a közönség. A műsor az adventet és a karácsonyi ünnepkört
kapcsolja össze, a darabok a sötétebb tónusok, a reménytelenség felől a világosság, a fény irányába vezetnek. Fülei Balázs, Steinway Artist címmel elismert zongoraművésszel Tóth Zsófia beszélgetett, elsőként arról, milyen élményből fakad a koncert címe: De profundis.
|
2024. december 10. kedd 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
Vendégünk lesz Berg Judit, aki múlt héten megjelent kötetéről mesél, melyet egy igaz történet ihletett. Témánk lesz a Pannon Filharmonikusok szerepe az eszéki komoly zenei életben, és ünnepi koncertjei is, valamint, hogy a Rádiós regénytár Gozsdu Elek novellákkal gazdagodott » bővebben... |
2024. december 09. hétfő 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
- A Tigris tíz szeme - a szír keresztények rejtélyes világa Nacsinák Gergely András kötetében
- Kert, az élet lehetősége - kortárs képzőművészeti kiállítás a HAB galériájában
- Az improvizáció és a latin-amerikai gitárzene nyomában - Stummer Márton gitárművésszel beszélgetünk » bővebben...Hány szeme is van a Tigrisnek? És most nem az állatról, hanem a folyóról beszélünk. Nacsinák Gergely András könyve megadja a választ, ám nem csak ezt meséli el. A Kairosz Kiadó gondozásában megjelent kötet egy kevéssé ismert világba, a szír keresztények földjére vezeti el az olvasót. A szerzővel Fazekas Gyöngyvér beszélget.
Kert – Az élet lehetősége. Ezzel a címmel nyílt meg december elején a Hungarian Art and Business galériájának legújabb időszaki kiállítása az Andrássy úton. A tárlat kortárs magyar és külföldi alkotók munkáin keresztül azt ábrázolja, miképp lehet a kert az aktív élet helyszíne, mely túlmutat a kognitív szférán. Egyszerre fizikai és szimbolikus jelenség, ami ráirányíthatja a figyelmünket arra, mi is az élet ma, és merre tarthat a jövőben.
A február 16-ig látogatható kiállítás öt szekcióból áll, melyek bemutatják, milyen jelentéstartalmakat idézhet a kert a képzőművészet megközelítésében a 21. században. Vékony Délia művészettörténésszel, a kiállítás kurátorával, a Hungarian Art and Business művészeti igazgatójával Tóth Zsófia beszélgetett.
„Mivel tanulmányaimat gyermekkoromban nem a komolyzenével kezdtem, így kialakult bennem egy improvizációs készség, melyet a zeneszerzés, a jazz és a komolyzene terén egyaránt hasznosítani tudok.”
Ezt vallja Stummer Márton gitárművész, aki több hazai és nemzetközi verseny díjazottja előadóként és zeneszerzőként, az elmúlt években pedig a tradicionális dél-amerikai gitárzenét játszó Cafuné együttessel vált ismertté. A lüktető samba és a lágy bossa nova világát megidéző fiatal zenekar nemrég adta ki új lemezét, ennek apropóján volt Stummer Márton Szentimrei Kristóf vendége. |
2024. december 06. péntek 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
Az elmúlt hét legérdekesebb témáiból válogatunk.
Szerkesztő: Zsoldos Szilvia
zenei szerkesztő: Máry Szabó Eszter |
2024. december 05. csütörtök 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
Carmen és Cirkuszhercegnő – Pilótaaspiránsból operetténekes
Szabó, Jókai, Szomory – prózaválogatás a Páholy és pódiumban
Havazás a porondon – Karácsony a Nagycirkuszban
» bővebben...Repülőgép-szimulátort épített magának otthon, hogy legyen hol gyakorolnia és megtanulta az időjárási kódokat – azután mégis a színpadot választotta. Tassonyi Balázs már kisdiákként fellépett, így nem csoda, hogy – bár még csak negyedéves színművészetis – máris több szerepet játszik a Budapesti operettszínházban, például a Carmenben. Most újabb feladatra is készül: A cirkuszhercegnő táncos komikus figurájára. A pályakezdéséről, eddigi feladatairól és terveiről faggatta őt Ungvári Judit.
Műsorajánló: Páholy és Pódium, itt a Katolikus rádióban december 8-án vasárnap, 15 óra 4 perctől – Szabó Magda, Jókai Mór és Szomory Dezső műveit hallhatják majd!
Gyorsöltözés, hasbeszélés, kutyák a hófödte pusztán, kínai artistavarázslat. Szóval „Karácsonyi csodashow” a Fővárosi nagycirkuszban. Greaser József „Dodi”-val, az intézmény szakmai vezetőjével Zsoldos Szilvia beszélgetett.
|
2024. december 04. szerda 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
Hegyvidéki Kulturális Szalon decemberi programjai; Hagyományok Háza: Ünnepi Forgatag; Rádiós Regénytár: Történetek a Jóistenről - Egy nélkülözhetetlen egyesület története » bővebben...A budai 12. kerület zarándokhelye a Kulturális Szalon decemberben is nagyszerű programokkal várja a Hegyvidék lakóit. "Császárok és fáraók – Egyiptom a római korban" címmel a Szalonegyetem műsorára, "A legendás Hegyvidék" címmel könyvbemutatóra, a templomos lovagok peréről, vagy "Irodalom és számítástechnika a maláj tigris földjén" című előadásra várják az érdeklődőket. Az önkormányzat galériájában pedig 17 művész alkotásaiból nyílt kiállítás. Kövesdy Zsuzsa járt a helyszínen.
A Hagyományok Háza életében a karácsonyi ünnepvárás az év legmeghittebb időszaka. Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadvány árusítással várja a látogatókat. Legeza Mártával, a Hagyományok Háza szakmai munkatársával Fülöp Tamás beszélgetett.
Bibliai ihletésű legendákkal indul Rilke elbeszélés-sorozata Történetek a Jóistenről. Egy-egy felnőtt barátnak, ismerősnek mondja el meséit Rilke. Érett és kezdő olvasóhoz éppúgy eltalálnak ezek a történetek, mert a megértő alázat hangján mindenkihez szólnak, a nagy irodalom törvénye szerint. Rádiós Regénytárunkban ezekből a történetekből választotta az Egy nélkülözhetetlen egyesület történetét a rendező Sárospataki Zsuzsanna. December 5-én Nagy György András olvassa fel Rilke felnőttekhez szóló meséjét. |
2024. december 03. kedd 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
- Magyar Építőművészek Székháza: A növekedés körgyűrűi - A bécsi Ringtől a budapesti Nagykörútig
- Próféta Galéria: A mesterséges intelligencia és az új kreativitás
- Újbudai Örmény Katolikus Közösség: Kortárszenei koncert Szikora Borbála fuvolaművész és Tóth Viktor zongoraművész előadásában » bővebben...Szerkesztő: Tóth János András, zenei szerkesztő: Bögös Henrietta |
2024. december 02. hétfő 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
- Ünnepélyes díjátadó Gútán - Magyar Művészetért Díjban részesül Pelsőczy László színművész
- Eltérő megközelítésű kerámiák anyjától és lányától - megnyílt Petrás Mária és Petrás Alina hagyományos adventi kiállítása
- Idegsebészet és zene kapcsolata - jótékonysági koncert a Szent István Bazilikában » bővebben...A Magyar Művészetért Díjat 1987-ben hozták létre, melynek célja az alkotóművészek és a hagyományos magyar művészet alkotásainak megbecsülése valamennyi műfajban, határokon innen és túl.
December 7-én a felvidéki Gúta ad otthont ennek a 48 éve rangos díjátadó eseménynek, melyen eddig olyan nagy nevű művészek kapták meg ezt a díjat, mint Cziffra György, Csoóri Sándor, Esterházy Péter, Hamvas Béla, Kányádi Sándor vagy éppen Pilinszky János. A díj újabb várományosát, Pelsőczy László színművészt Kovács Éva Rebecca kérte mikrofon elé.
„Úgy érzem, Istentül kapott feladatom az, hogy azt a szépséget, amit a mi kicsi népünk jelent, elmondjam, főként a kerámián és énekhangon keresztül, mert a moldvai csángóság megőrizte a természetes ösztöneit, tudását, hordozza az ősi hitét, egészen a teremtésig visszamenően.”
Ez az idézet Petrás Mária, Magyar Örökség díjas népdalénekestől és keramikustól származik, aki ezúttal is lányával, Petrás Alinával közösen hozta létre hagyományos adventi tárlatát Budapesten, a Falk Miksa utcában található Vármegye Galériában. A helyszínen Szentimrei Kristóf járt.
Különleges adventi hangversenyre kerül sor december 4-én a Szent István Bazilikában, mely hagyományosan a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Traumatológiai Tanszékének szervezésében valósul meg. A koncerten ezúttal is közreműködik Dr. Szeifert György idegsebész főorvos, a tanszék egyetemi magántanára, aki többek között arról is beszélt Szentimrei Kristófnak, milyen közös vonásokat lehet felfedezni az idegsebészeti munkában és a zenélésben. |