Magazinműsorunk a szűken és tágabban értelmezett család életével foglalkozik. Az ép család, mint a legelső és legtermészetesebb élettér nemcsak védelmet ad, arra is felkészíti a gyermekeinket, hogy életrevalóak, teherbíróak, testben és lélekben egészségesek legyenek.
A műsor a házasság, a gyermekvárás és gyermeknevelés, a családi gazdálkodás, a szülői-nagyszülői szerepek, az otthoni munka és átképzés, az egészségmegőrzés és beteggondozás, a hátrányos helyzet, a fiatalok lelki-szellemi fejlődése, a természet- és tájvédelem, a közbiztonság, a közlekedésbiztonság intézményeinek és témáinak körüljárásával segít a társadalom alappillérét hitelesen bemutatni.
Adás információk:
Archívum: hallgassa meg!
Elhangzott: 2024.11.12. 09:04
Királyaink útján Horvátországban
Szerkesztő: Bertáné Pintér Katalin
„Szent László nyomában Erdélyben” és a „Szent István emlékek Rómában” filmek megálmodója Vakler Lajos Penna Regia-díjas szerkesztő-riporter harmadik dokumentumfilmje egykori királyaink, valamint családtagjaik történetét eleveníti fel Dalmáciában. Vakler Lajos 1998-tól a Fehérvár Televízió munkatársa; kezdetben a sportszerkesztőség vezetőjeként dolgozott, majd a kulturális, illetve beszélgetős műsorok specialistája lett. Számos dokumentumfilm rendezője és több beszélgető könyv, iinterjú kötet szerzője. A Fehérváron megkerülhetetlen média szakembert a már megjelent munkáiról, filmalkotásairól kérdeztem.
Kapcsolódó képek:
2024. december 05. csütörtök 9:04 |
|
Házunk táján - Milyen kihívásokkal jár orvosként az űrutazásra való felkészítés?
- Megemlékezünk Wágner Viktória szociális testvérről
Szerkesztő: Balázs Zsanett » bővebben...A műsor első felében Dr. Nagy Klaudia Viviennel, Magyarország első űrorvosával beszélgetünk, aki a HUNOR-program űrorvosi vezetőjeként megosztja velünk, milyen kihívásokkal jár az űrutazásra való felkészítés.
Majd megemlékezünk Wágner Viktóriáról, a szociális testvérek rendjének kiemelkedő tagjáról, aki életét a rászorulók, betegek és gyermekek szolgálatának szentelte. Halálának évfordulója alkalmából Kiskundorozsmán emléktáblájánál tisztelegnek munkássága előtt.
Fotó: MKR - Veres Ádám,
További képek: Hunor-program
|
2024. december 04. szerda 9:04 |
|
Házunk táján Az online gyermekvédelem, az internetes pornográfia veszélyei. Vendégeink: Dobszay Benedek OFM, az Emberi Méltóság Stratégia szakmai vezetője, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola gyermekvédelmi képzésszervezője és Filemon Norbert, az Axioma Központ kutatási vezetője.
Szerkesztő: Szabó Csilla |
2024. december 03. kedd 9:04 |
|
Házunk táján Elindultak a Székesfehérvári Püspökség és Székesfehérvár Önkormányzata adventi programjai
Szerkesztő: Bertáné Pintér Katalin » bővebben...A Székesfehérvári Püspökség és Székesfehérvár Önkormányzata ebben az esztendőben is közösen ajándékozzák meg adventi programokkal a fehérváriakat és a városba látogatókat. A Püspökségen jelentették be a 2024-es Fehérvári Advent programjait. A karácsonyváró készülődésben idén is lesz tér és lehetőség az elcsendesedésre a Püspöki palota megnyílt Adventi Udvarában. Az igényesen és gazdagon feldíszített udvaron, a karácsonyi faházakban elkezdődött a kézművesvásár és helyet kaptak a jótékonysági vásárok, a Katolikus Karitász adománygyűjtő akciói is. |
2024. december 02. hétfő 9:04 |
|
Házunk táján Lőkösháza - Vásárhelyi-Bréda családi örökségek
Corvus-Kora Róbert - panorámakép festő
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...Miért egyedülálló építészetileg is a lőkösházi Vársárhelyi-Bréda kastély? Működő Eötvös inga a kupola alatt, sötétedés után kerti 3D-s épületvetítések, családtörténeti ki-kicsoda – értékek, ritkaságok és érdekességek. Műsorunk első felében az egykori főúri épület kertjét, berendezett szobáit, kiállított egyedi tárgyait Braun Attila tulajdonos mutatja be.
Hogyan készülnek a panoráma képek, milyen történelmi témák megörökítésével foglalkozik szívesen a Békés vármegyében dolgozó kőfaragómester, aki egyben festőművész is. Az alkotó, aki a 4.5m*9m-es panoráma képek készítésétől sem retten vissza, sőt kihívásnak és nagy élménynek tartja elkészítésüket. Corvus-Kora Róbert képzőművésszel beszélgetünk.
|
2024. november 28. csütörtök 9:04 |
|
Házunk táján A COP29 klímacsúcson járt a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) munkatársa. Milyen témákkal foglalkoztak a résztvevők? Kik irányítják a döntéseket? Mennyit költ ezentúl a világ a felmelegedés mérséklésére?
Szerkesztő: Szabó Csilla » bővebben...Az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményéhez csatlakozott országok 29. konferenciáját Azerbajdzsán fővárosában tartották. A november 11-e és 22-e között megrendezett tanácskozás fő témája a költségvetés volt. Azaz arról döntöttek Bakuban, hogy mennyi pénzt szánnak a klímaváltozás következményeinek orvoslására és a további felmelegedést fokozó tevékenységek visszafogására. A hosszú távú cél a klímasemmlegesség, hogy csak annyi szennyező anyagot bocsájtsunk ki, amennyit a folyók, erdők, mezők meg tudnak kötni, képesek megtisztítani. A résztvevő országok ennek a célnak az elérését, önkéntesen vállalva időponthoz is kötötték. Mikorra vált a világ a környezet kímélő energiahasználatra? Milyen lépések kellenek ehhez? Erről is beszélnek vendégeink Botár Alexa, MTVSZ klíma- és energia programigazgató és Farkas Dorka kommunikációs munkatárs. |
2024. november 27. szerda 9:04 |
|
Házunk táján Mi hibásodik meg a szervezetben, ami betegséget okoz benne? Kijavíthatók ezek a hibák? Szakértőink: dr. Greiner István, a Richter Gedeon Nyrt. kutatási és fejlesztési igazgatója és dr. Peták István az Oncompass Medicine Zrt. és a Genomate Health tudományos igazgatója.
Szerkesztő: Szabó Csilla » bővebben...A rákkutatás az emberi genom megismerésével forradalmi lendületet kapott. 2003-ban sikerült az emberi DNS-nek azt a szakaszát pontosan leírni, amely minden emberben közös. Ekkor kezdődhetett el azoknak a részleteknek a megkeresése, amelyek eltérnek ettől a mindannyiunkban közös kódtól. Dr. Peták István egyik úttörője ezeknek a kutatásoknak, melyek paradigmaváltást okoztak a tudományban. Nem azt keresik ma már, hogy leggyakrabban melyik gyógyszerrel kezelhető sikerrel a rák, hanem, hogy pontosan mi okozta és az a hiba hogyan javítható ki. Genetikai vizsgálattal megismerhető és ez alapján gyógyítható a rák? Erről is kérdezzük Peták Istvánt.
A gyógyszerkutatásban a leghangsúlyosabb terület a rák- és az idegrendszeri betegségek elleni hatóanyagok megismerése, megalkotása. A rák megismerésében és a gyógyszerek fejlesztésében, megalkotásában is nagyon fontos a mesterséges intelligencia, amelynek segítségével gyorsan, pontosan végezhetők el a számítások. Milyen tudományos területek támogatják a gyógyszerfejlesztést? Elkészíthetők-e a személyreszabott gyógyszerek? Dr. Greiner István beszél a gyógyszergyártás reális lehetőségeiről. |
2024. november 26. kedd 9:04 |
|
Házunk táján Pedagógus ösztöndíjasok a Székesfehérvári Egyházmegyében
Szerkesztő: Bertáné Pintér Katalin » bővebben...Pedagógus Képzési Ösztöndíj Programot hozott létre a Székesfehérvári Egyházmegye. A Program célja a fenntartásában működő köznevelési intézmények részére kiválóan képzett, hivatástudattal rendelkező pedagógus-utánpótlás biztosítása. Az Egyházmegye a fenntartásában több településen működnek óvodák, általános iskolák és gimnáziumok, ahol a diplomát szerzett pedagógusok elhelyezkedhetnek, és bekapcsolódhatnak az ott dolgozó pedagógusok elhivatott munkájába. |
2024. november 25. hétfő 9:04 |
|
Házunk táján Dombóvár helytörténet, közösségek, közelgő események
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...Mai műsorunkban beszélgetünk a város múltjáról, helyi értékeiről, néhány Kapos menti néphagyományról, ipar történeti fordulópontokról.
Meglátogatjuk a nyomda múzeumot, szó lesz a dombóvári egyesületek munkájáról, a város Tündér kertjéről és a mézeskalács szakkör adventi készülődéséről is.
|
2024. november 21. csütörtök 9:04 |
|
Házunk táján Szerkesztő: Csuth Judit |
2024. november 20. szerda 9:04 |
|
Házunk táján Témánk: a zene a családban. Beszélgetőtársaim: Gombos László zenetörténész a Zenetörténeti Múzeum munkatársa és Uzsaly Bence kórusvezető, zenetanár.
Szerkesztő: Szabó Csilla » bővebben...A zene örömforrás. Az, hogy milyen zenét hallgatunk vagy hogy szívesen éneklünk, zenélünk-e, azt nem az elvárások és a kívülről jövő elképzelések határozzák meg. Hogyan lett zeneszerető Gombos László és Uzsaly Bence? Hogyan keltik fel a figyelmet a zene iránt? A beszélgetésből az is kiderül, hogy a Zenetörténeti Múzeum régiségei és egy otthon kényszerből szétszedett pianínó milyen hatással vannak a gyerekekre. Megtudjuk, hogy milyen átütő zenei élmény lehet sorsfordító. |
2024. december 09. hétfő 9:04 | Házunk táján Dobozi alkotó közösségek, büszkeségek, mézes élmények
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...Műsorunkban Doboz község helytörténeti értékekről, a településen működő alkotó közösségek munkájáról, a mézes fesztiválról, dr Oláh Andor egykori körzeti orvos és dr Széchy Tamás úszó edző településen őrzött emlékeiről lesz szó.
Doboz főutcáján találjuk a helytörti gyűjteményt és alkotóházat. A felújított egykori posta épületben állandó és ideiglenes kiállítások találhatók, rendszeresen vannak múzeum pedagógiai foglalkozások, itt dolgoznak és mutatkoznak be a helyi kézműves alkotókörök.
A ház hátsó udvara közösségi tér, kertjét tavasztól őszig gyógynövényágyások színesítik.
A doboziak ragaszkodnak hagyományaikhoz. Ma is sok család foglalkozik állattartással, növénytermesztéssel és egyre több fiatalt vonz a méhészkedés, méztermelés. |
2024. december 10. kedd 1:00 | Házunk táján (ism.) Dobozi alkotó közösségek, büszkeségek, mézes élmények
Szerkesztő: Szentirmai Ágnes » bővebben...Műsorunkban Doboz község helytörténeti értékekről, a településen működő alkotó közösségek munkájáról, a mézes fesztiválról, dr Oláh Andor egykori körzeti orvos és dr Széchy Tamás úszó edző településen őrzött emlékeiről lesz szó.
Doboz főutcáján találjuk a helytörti gyűjteményt és alkotóházat. A felújított egykori posta épületben állandó és ideiglenes kiállítások találhatók, rendszeresen vannak múzeum pedagógiai foglalkozások, itt dolgoznak és mutatkoznak be a helyi kézműves alkotókörök.
A ház hátsó udvara közösségi tér, kertjét tavasztól őszig gyógynövényágyások színesítik.
A doboziak ragaszkodnak hagyományaikhoz. Ma is sok család foglalkozik állattartással, növénytermesztéssel és egyre több fiatalt vonz a méhészkedés, méztermelés. |
2024. december 10. kedd 9:04 | Házunk táján Szerkesztő: Bertáné Pintér Katalin |
2024. december 11. szerda 1:00 | Házunk táján (ism.) Szerkesztő: Bertáné Pintér Katalin |
2024. december 11. szerda 9:04 | Házunk táján A Katolikus Karitasz egyik intézményét, a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálatot mutatjuk be. Az adventi időszak kihívásairól és a szenvedélybetegeket segítő csoportokról is kérdezem vendégeinket.
Szerkesztő: Szabó Csilla » bővebben...Csörgő Blanka pszichológus, klinikai szakpszichológus-jelölt, terápiás munkatárs
Morgos Mátyás Sámuel pszichológus, intergratív terapeuta-jelölt, terápiás munkatárs
Tóth Balázs szociális munkás, családterapeuta, intézményvezető |