A műsor stúdióbeszélgetései és riportjai társadalmi problémákat, az egyház, a gazdaság, a kultúra, a közélet aktualitásait és a közvéleményt foglalkoztató kérdéseit világítja meg.
Adás információk:
Archívum:
hallgassa meg!
Elhangzott: 2024.10.01. 17:04
közéleti beszélgetések
Állkapocs helyreállító műtétek a Semmelweis Egyetemen.
Ami segít: a háromdimenziós tervezés, ami jelentősen csökkentheti a műtéti időt.
Szerkesztő: Sályi András
Leggyakrabban szájüregi daganatok eltávolítása után alkalmazzák az állkapocs-helyreállító műtéteket. De közúti baleset, vagy veleszületett rendellenesség esetén is alkalmazható a módszer.
A műtét öt-hat-hét óráig is tarthat, és nyugodtan elmondható, hogy sebészi bravúrmunka, amikor is öt-hat ember dolgozik egyszerre.
Vendégem dr. Németh Zsolt professzor, a Semmelweis Egyetem Arc-Állcsont-Szájsebészeti és Fogászati Klinika igazgatója, és dr. Würsching Tamás, a Klinika szakorvosa.
Képek:
raday32.hu
semmelweis.hu
Kapcsolódó képek:
2025. március 14. péntek 17:30 |
|
Kerengő közéleti beszélgetések
"Szabadság, szerelem! E kettő kell nekem"- Dr. Gyimesi Emese irodalom- és társadalomtörténésszel folytatjuk beszélgetésünket Szendrey Júlia és Pefőfi Sándor szerelmi szabadságharca című, legújabb könyvéről.
Szerkesztő: Sallai Éva » bővebben...Vendégünk dr. Gyimesi Emese irodalom- és társadalomtörténész, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézeténe tudományos munkatársa, 2009-től kutatja Szendrey Júlia életútját, irodalmi pályáját, és tárja fel korábban publikálatlan verskéziratait, írásait. Kutatása eredményeiről számos tanulmánya és több könyve jelent meg (Szendrey Júlia összes verse, Gyermekszemmel Szendrey Júlia családjában, Szendrey Júlia irodalmi pályafutása, Szendrey Júlia elbeszélései és meséi). Szendrey Júlia és Pefőfi Sándor szerelmi szabadságharca című, legújabb könyve kapcsán folytatjuk a Kerengőben március 12-én elhangzott beszélgetésünket. Mai műsorunkban a rendi társadalom polgári társadalommá alakulásának folyamatáról, Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmének győzelméről, a koltói mézeshetek irodalmi jelentőségéről, a koltói Teleki kastély 2023-ban megnyílt állandó kiállításáról, valamint 1848 március 15-e eseményeiről Szendrey Júlia és Petőfi Sándor írásai és naplófeltárása alapján beszélgetünk.
(fotók: https://gyimesiemese.hu)
|
2025. március 14. péntek 17:04 |
|
Kerengő közéleti beszélgetések
Szerkesztő: Pécsi Krisztina » bővebben...Az udvarral szembeni ellenállás már az 1832-1836-os országgyűlésen, illetve azt követően erőteljesen megjelent. A kormányzati válasz nem maradt el! Kölcseyt már 1835-ben visszavonulásra késztették, többeket viszont börtönbüntetésre ítéltek a következő években, így Lovassy Lászlót, az Országgyűlési Ifjak vezetőjét, Wesselényi Miklóst és Kossuth Lajost is. Szabadulásukat 1840-ben annak köszönhették, hogy az 1839-1840-es országgyűlésen a magyarok „cserébe” megszavazták az újoncállítást. A rendi országgyűlések működéséről Huber Szebasztián és Lesti Árpád politikai elemzőkkel beszélgetünk. |
2025. március 13. csütörtök 17:30 |
|
Kerengő külpolitikai beszélgetések
1. Ukrajna esete az EU-val
2. Franciaország és a háború -- Emmanuel Macron szózata a nemzetéhez
Szerkesztő: Pozsgai Nóra » bővebben...1. Ukrajna európai uniós tagágáról szavaztak a tagországok a múlt csütörtöki rendkívüli EU-csúcson. Magyarország egyedül vétózott. Miért és kinek lett ez most ennyire fontos kérdés, van-e realitása az ukrajnai csatlakozásnak és ha megtörténik, milyen politikai és gazdasági következményei lesznek Európára nézve?
Vendégünk Siklósi Péter korábbi védelempolitikai helyettes államtitkár, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.
2. A francia elnök múlt héten szózatot intézett népéhez, amelyben leszögezte, hogy támogatni kell a békét, de támogatni kell Ukrajnát, és az Ororszország felől érkező, és nemcsak Franciaországot, hanem egész Európát fenyegető veszéllyel érvelt. Félelemkeltés? Elterelés a valós, súlyos francia gazdasági és társadalmi gondokról? Vagy azért van benne igazság?
Fejérdy Gergely Franciaország szakértővel, a PPKE oktatójával, az MKI vezető kutatójával beszélgetünk. |
2025. március 12. szerda 17:30 |
|
Kerengő közéleti beszélgetések
Dr. Gyimesi Emese irodalom- és társadalomtörténésszel, Szendrey Júlia és Pefőfi Sándor szerelmi szabadságharca című, legújabb könyvéről beszélgetünk.
Szerkesztő: Sallai Éva » bővebben..."Bármilyen meglepőnek hangzik, mindmáig nem született olyan mű, amely azt tűzte volna ki célul, hogy Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmének történetét a korabeli társadalmi változások fényében vizsgálja. Így ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy kapcsolatuk esszenciáját, gondolkodásmódjuk újdonságát, döntéseik súlyát és bátorságát az őket körülvevő társadalmi közeg sajátosságain keresztül mutassa be."- írja Szendrey Júlia és Pefőfi Sándor szerelmi szabadságharca című, legújabb könyvének bevezetőjében a szerző.
Dr. Gyimesi Emese irodalom- és társadalomtörténész, a HUN-REN Kutatóközpont Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa 2009 óta kutatja Szendrey Júlia életének és irodalmi pályájának különböző kontextusait. Legújabb könyve nemcsak tartalmi, hanem formai szempontból is eltér a hagyományos életrajzi kötetektől, miközben bemutatja a reformkor leghíresebb szerelmespárjának egymásra találását. Műsorunkban dr. Gyimesi Emesét kutatási eredményeiről, alkotói módszeréről, most megjelent könyvének titkairól kérdeztük. Beszélgetésünket március 14-én folytatjuk a Kerengőben.
(Könyvbemutató a Petőfi Irodalmi Múzeumban február 12-én, fotó: MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum, Gál Csaba. Fotók: http://gyimesiemese.hu) |
2025. március 12. szerda 17:04 |
|
Kerengő közéleti beszélgetések
4. Ipari forradalom innovációi
Szerkesztő: Pécsi Krisztina » bővebben...Egyes állítások szerint, aki uralja a negyedik ipari forradalom kapcsán kifejlesztett technológiákat, az fogja uralni a világot. A műsor vendége Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, a Védelmi Innovációs Kutató Intézet főtanácsadója. |
2025. március 11. kedd 17:30 |
|
Kerengő közéleti beszélgetések
A kereszténység ma talán a legüldözöttebb vallás a világon.
És ez már korábban is volt így a történelem során.
Szerkesztő: Sályi András » bővebben...A Genezáreti tótól nyugatra eső Galilea neve ismerős a Bibliából. Azt gondolhatnánk, hogy ott a kereszténység kezdettől fogva mély gyökereket eresztett. De ez nem egészen így történt.
Magyar régészek ásatásai nyomán lehetőség nyílt arra, hogy közel fél évezredes idő intervallumban nyomon kövessék a különböző népek vallási és kulturális szokásait, az egykor Fönícia késő ókori tartományába eső Nyugat-Galileában és Caesarea Philippi tágabb környezetében.
Vendégem Bollók Ádám régész, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézet tudományos főmunkatársa.
fotó: mandiner.hu
|
2025. március 11. kedd 17:04 |
|
Kerengő közéleti beszélgetések
"Megtelt!"
Ezt a táblát is ki lehet majd tenni a falu neve mellé, - ha a település úgy dönt, hogy szabályozni kívánja a betelepülést, élhetőnek akarja megőrizni a környezetét.
Vendégem Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter.
Szerkesztő: Sályi András » bővebben...Egy új törvény teszi majd mindezt lehetővé.
Igen, de >az ördög a részletekben rejtőzik. Régi tapasztalat, hogy egy ingatlanfejlesztő befektetőnek előbb, vagy utóbb sikerül elérnie a célját. Egy pénzhiánnyal küzdő kis falu - élhető környezet ide, vagy oda - a lehetőségek és a kényszerek között lavírozva, tud-e majd élni az új törvény adta lehetőségekkel? |
2025. március 07. péntek 17:30 |
|
Kerengő közéleti beszélgetések
Dr. Béres Józseffel, a Béres Gyógyszergyár korábbi elnökével, a Béres Csoport tulajdonosával, a Béres-kultúraút 35 évéről tartott előadása kapcsán beszélgetünk.
Szerkesztő: Sallai Éva » bővebben..."Mi a kultúra? Minden, ami "bennünk" van és körülvesz minket. A szívünkben és fejünkben élő jó, amelynek gyökere a hagyomány, alapja a tudás, irányítója az erkölcs, felemelője az istenhit."- kezdte Kultúratámogatás, kultúraalkotás és kultúra-megtermékenyítés - A Béres-kultúraút 35 éve című előadását dr. Béres József, a Béres Gyógyszergyár korábbi elnöke, a Béres csoport tulajdonosa, a Százak Tanácsa legutóbbi, február 6-án tartott ülésén.
Előadása kapcsán dr. Béres Józseffel az apai örökség erkölcsi jelentőségéről, a Béres család kulturális és társadalmi felelősségvállalásáról, az értékteremtésről, az értékek őrzésének és továbbadásának fontosságáról beszélgetünk. Beszélgetésünket március 21-én folytatjuk a Kerengőben.
(fotó: www.beres.hu) |
2025. március 07. péntek 17:04 |
|
Kerengő közéleti beszélgetések
Jogsegély
Szerkesztő: Pécsi Krisztina » bővebben...Az elmúlt adás alkalmával elkezdtük a Ptk. első könyvével való ismerkedést, amelynek során a polgári jog szabályozási körével és a Ptk. szerkezetével ismerkedtünk meg. A mai adásban a Ptk. alapelveinek egy részéről és azoknak a joggyakorlatra való hatásáról beszélgetünk állandó jogi szakértőnkkel, Dr. Szalay Kornél Géza Gézával. |
2025. március 06. csütörtök 17:30 |
|
Kerengő külpolitikai beszélgetések
Az ukrajnai háború 3 éve
Háborús károk, szankciók, béke
Seremet Sándorral, az Eurázsia Központ kutatójával, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatójával beszélgetünk
Szerkesztő: Pozsgai Nóra |
2025. március 18. kedd 17:04 | Kerengő közéleti beszélgetések
De mit is jelent a digitális fogászat?
És hogy kicsit fokozzuk: mi az az endodoncia?
Szerkesztő: Sályi András » bővebben...Hol vannak már a régi idők, amikor a fogpótlás eszköze a csillogó arany és ezüst fog volt?
Az idők változtak, a fogászat pedig nem csak a fog, hanem az egész szájüreg betegségeivel foglalkozik.
Mára a technika itt is meghatározó.
Vendégem Dr. Vág János professzor, a Semmelweis Egyetem Helyreállító Fogászati és Endodonciai Klinika igazgatója.
fotó: facebook.com |
2025. március 18. kedd 17:30 | Kerengő közéleti beszélgetések
A koronavírus, meg a vuhani laboratórium...
Mára a hírek megint arról szólnak, hogy a világot megrengető járvány mégiscsak egy kínai laboratóriumból szökött ki.
Szerkesztő: Sályi András » bővebben...Pedig járványügyi kockázatok akkor is vannak, ha az ember nem hibázik.
Különösek veszélyesnek tartják azokat a vírusokat, melyek állatról emberre kerülve okozhatnak megbetegedéseket.
"Az első világháború utáni pusztító világjárványt okozó spanyolnátha például madarakat és embereket egyaránt megfertőzött.
Ezzel a pusztítással a spanyolnátha az emberi történelem második legtöbb áldozatot szedő járványa volt a fekete halál, a 14. századi nagy pestisjárvány után." [wikipedia.org]
Mi a helyzet ma? Tanult-e a világ a kovid járványból? Vannak-e különösen veszélyes tényezők?
Vendégem Kacskovics Imre professzor, az ELTE Természettudományi Karának a dékánja. |
2025. március 18. kedd 22:04 | Kerengő (ism.) közéleti beszélgetések
De mit is jelent a digitális fogászat?
És hogy kicsit fokozzuk: mi az az endodoncia?
Szerkesztő: Sályi András » bővebben...Hol vannak már a régi idők, amikor a fogpótlás eszköze a csillogó arany és ezüst fog volt?
Az idők változtak, a fogászat pedig nem csak a fog, hanem az egész szájüreg betegségeivel foglalkozik.
Mára a technika itt is meghatározó.
Vendégem Dr. Vág János professzor, a Semmelweis Egyetem Helyreállító Fogászati és Endodonciai Klinika igazgatója.
fotó: facebook.com |
2025. március 18. kedd 22:30 | Kerengő (ism.) közéleti beszélgetések
A koronavírus, meg a vuhani laboratórium...
Mára a hírek megint arról szólnak, hogy a világot megrengető járvány mégiscsak egy kínai laboratóriumból szökött ki.
Szerkesztő: Sályi András » bővebben...Pedig járványügyi kockázatok akkor is vannak, ha az ember nem hibázik.
Különösek veszélyesnek tartják azokat a vírusokat, melyek állatról emberre kerülve okozhatnak megbetegedéseket.
"Az első világháború utáni pusztító világjárványt okozó spanyolnátha például madarakat és embereket egyaránt megfertőzött.
Ezzel a pusztítással a spanyolnátha az emberi történelem második legtöbb áldozatot szedő járványa volt a fekete halál, a 14. századi nagy pestisjárvány után." [wikipedia.org]
Mi a helyzet ma? Tanult-e a világ a kovid járványból? Vannak-e különösen veszélyes tényezők?
Vendégem Kacskovics Imre professzor, az ELTE Természettudományi Karának a dékánja. |
2025. március 19. szerda 17:04 | Kerengő közéleti beszélgetések
Átmenetek - a Gyermekút Módszertani Központ új szakmai kiadványa
Szerkesztő: Pécsi Krisztina » bővebben...Átmenetek - a Gyermekút Módszertani Központ új szakmai kiadványáról Dr. Kereki Judit igazgatóval beszélgetünk. A könyv részletesen elemzi, hogy miként lehet a gyermekek számára a lehető legzökkenőmentesebbé tenni a váltások időszakait. Az olyan helyzetek, mint az óvodába vagy az iskolába lépés, egy új közegbe való beilleszkedés, vagy akár egy családi változás nagy hatással lehet a gyermekek fejlődésére. |