Aktuális művészeti és kulturális program- és koncertajánlók riportokkal, zenei bejátszásokkal, kicsiknek és nagyoknak. Rövid pályaképek, emlékek. A hallgatók széles körének érdeklődésére számot tartó műsor az ország és a főváros sokszínű kulturális életének megjelenítésével színvonalas szórakoztatást ajánl, egyszersmind nyelvápoló küldetést is betölt.
Adás információk:
Archívum: hallgassa meg!
Elhangzott: 2024.08.19. 15:04
kulturális paletta
André Kertész 130 - a Magyar Nemzeti Múzeum kiállítássorozata a világhírű fotóművészről;
Meditációk - Kovács Gombos Gábor festőművész legújabb tárlata Győrben;
Örökölt királyság - Sáfrán Judit ifjúsági fantasy duológiája egy fiatal amnéziás lányról
A Magyar Nemzeti Múzeum a világhírű fotóművész, André Kertész születésének 130. évfordulója alkalmából rendezett kiállítássorozatot három helyszínen, amelyek a 2021-ben New Yorkból vásárolt Kertész-képekből válogatva mutatnak be sosem látott fotókat, fényképészeti ritkaságokat. A kiállítások képanyagából három könyv is megjelent a múzeum kiadásában. Fisli Évával, a könyvek szerzőjével és a kiállítások kurátorával Fülöp Tamás készített interjút.
A Kertész/Kópiák című kiállítás a Nemzeti Múzeumban látható szeptember 22-ig, míg A felejtés csele című tárlatot a Robert Capa Központban lehet megtekinteni szeptember 1-jéig.
Meditációk címmel nyílt meg Kovács Gombos Gábor festőművész legújabb kiállítása Győrben. A tárlat a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint az Art World Hungary Egyesület közös kezdeményezése, utóbbi helyi szervezet pedig rendszeresen szervez képzőművészeti kiállításokat a kamara székházában. Az Art World Hungary tagjaként ezúttal Kovács Gombos Gábor festőművész, egyetemi docens munkáit tekinthetik meg az érdeklődők. A belső figyelem és az elcsendesülés világába vezető képekről az alkotóval Tóth Zsófia beszélgetett.
A tárlat szeptember 7-ig tekinthető meg Győrben, az Iparkamara székházában.
Sáfrán Judit már serdülőkora óta ír fantasy regényeket. A NewLine kiadó gondozásában megjelent duológiája, Az írisz emlékei és Az írisz áldozata című ifjúsági regények gyorsan a fantasy rajongók kedvenceivé váltak, melyek a kaland, a romantika és a dráma világába repítik az olvasókat. A két kötetből álló történet középpontjában egy 16 éves amnéziás lány szerepel, aki egy másik világba csöppenve fedezi fel saját elfeledett múltját. A fiatal szerzővel Szentimrei Kristóf beszélgetett.
2024. szeptember 06. péntek 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
A hét legérdekesebb kulturális témáiból válogatunk
A szerkesztő: Csuth Judit |
2024. szeptember 05. csütörtök 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
A forgatókönyvet írta és Apponyi Albertnek a hangját kölcsönözte: Szalóczy Pál
Korántsem egypercesek – programok az Örkény-kertben
Amit Róma ránk hagyott – megújult tárlat az Aquincumi Múzeumban
» bővebben...„Ha Magyarország abba a helyzetbe állíttatnék, hogy választania kellene ennek a békének elfogadása vagy visszautasítása között, úgy tulajdonképpen arra a kérdésre adna választ: helyes-e öngyilkosnak lenni, nehogy megöljék” – ez egy jellemző részlet volt abból a beszédből, amit a korabeli politika nagy öregje Apponyi Albert mondhatott el még a trianoni szerződés aláírása előtt. Bár a magyar delegáció tisztában volt küldetése esélyeivel, mégis mindent megpróbált. A téma megihlette a magyar rádiózás egyik legismertebb alakját Szalóczy Pált is, akinek a Carte Rouge - Vörös térkép – című forgatókönyve az első helyezést nyerte el a Bujtor-filmfesztiválon. A kollégát Nagy György András invitálta meg a Katolikus rádió stúdiójába. (Lásd: Veres Ádám fotóján!)
Egy színház, amelyet egy íróról neveztek el – és egy zöldterület, amelyet a teátrumról. Sokan kitalálhatták ebből, hogy az Örkény kertről van szó. A szeptember 7-i évadnyitó fesztiválra (a részletes program megtalálható a világhálón) a budapesti Madách téren különleges hangulatban készül a társulat, hiszen az intézmény most ünnepli fennállásának 20-dik évfordulóját. Tulajdonképpen két színész beszélget, az egyik Mácsai Pál igazgató, a másik kollégánk, Fülöp Tamás.
A római sas árnyékában című kiállítás az Aquincumi Múzeumban nemcsak azt mutatja meg, hogy a hadijelvényt hordozva katonák ezrei érkeztek a Duna partjára és a mai Budapest területén egy erődrendszert építettek ki. A leletanyagból – köztük számos új tárgyból – sok információ kiderül magáról a birodalomról, a gazdaságról, a kultúráról és a kultuszokról. A tárlatot Monori Vince járta be Beszédes József régésszel, aki először magáról a helyszínről beszélt.
|
2024. szeptember 04. szerda 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
Elveszett nemzedék - Albert Gábor 50 évnyi levelezéséből, XVIII. Ars Sacra fesztivál, 8. Belvárosi Sörfesztivál » bővebben...A Magyar Művészeti Akadémia kiadásában megjelent az Elveszett nemzedék Albert Gábor 50 évnyi levelezéséből Albert Zsuzsa által válogatott és szerkesztett kötet. Pécsi Györgyi József Attila díjas kritikus Tamási Áron díjas irodalomtörténésszel, az MMA Kiadó ügyvezető igazgatójával Kövesdy Zsuzsa beszélgetett Albert Gábor életművéről.
"Az igazság békét teremt" bibliai mottóval fogja megnyitni programjait az Ars Sacra fesztivál, amely idén már tizennyolcadik alkalommal hozza el a legértékesebb programokat az ország minden pontjára. Kolek Ildikót, az Ars Sacra Alapítvány kuratóriumának tagját kérdezte Fazekas Gyöngyvér az idei eseményekről.
Az eddigi évekhez hasonlóan idén is több, mint 250 féle sörrel, a legjobb hazai főzdék kézműves különlegességeivel, importőrök nemzetközi sörkínálatával, sok-sok utcai kifőzdével várják szeptember 3-8. között a Belváros szívében a sörkedvelőket a Belváros Sörfesztiválon. Fazekas Gyöngyvér annak járt utána, hogyan lesz valakiből sörfőző. A kérdésekre Sajgó Álmos, az egyik legnépszerűbb hazai főzde alapítótagja válaszol. |
2024. szeptember 03. kedd 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
A múlt hétfőn elhunyt Jászai Mari-díjas színművészre, Mihályi Győzőre emlékezünk » bővebben...Mihályi Győző 1954. augusztus 19-én született Tiszanánán. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1976-ban végzett Szinetár Miklós osztályában, majd a kaposvári Csiky Gergely Színház társulatához szerződött. A művész 1979-től a kecskeméti Katona József Színház, 1980-tól a miskolci Nemzeti Színház, 1988-tól a Radnóti Színház, 1989-től a Nemzeti Színház tagja, 1992 és 94 között a Nyitott Színház művészeti vezetője, 1991-től a József Attila Színház tagja volt. Ezt követően, 1998-tól ismét a Nemzeti Színház, 2000-től a Pesti Magyar Színház művészeként tevékenykedett, 2011-től a Színházi Dolgozók Szakszervezetének alelnöke, 2014-től elnöke volt.
A sokoldalú művészt többek közt láthattuk Rómeó, Oidipusz, Brutus, Antonio, Valmont vicomte, Higgins és Liliom szerepében is. Játszott a Szomszédok, a Kisváros, Az Éretlenek, a Munkaügyek és a Keresztanyu című tévésorozatokban. Számos színpadi és televíziós szereplése mellett a szinkronszínészet tette ismertté. Jellegzetes hangját számos olyan világsztárnak kölcsönözte, mint például Armand Assante, Patrick Swayze, Jean-Claude Van Damme és Christopher Walken.
A felejthetetlen orgánumú művész rádiónk stúdiójában is többször járt, legutóbb egy éve, amikor a Színészlegendák sorozatában Hevesi Sándor naplójából olvasott fel. S persze korábban is jó néhányszor mikrofon elé kértük, ezekkel a felvételeinkkel, illetve riport-részleteinkkel emlékezünk adásunkban Mihályi Győzőre.
Szerkesztő: Tóth János András,
zenei szerkesztő: Varga Ramona
Kép: Színházi Dolgozók Szakszervezete
|
2024. szeptember 02. hétfő 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
A Magyar Pálos Rend budapesti konferenciája, valamint kirándulás és búcsúi szentmise a Pilisben;
Építs nekem hajlékot! - Szubjektív zsinagógatúrák a Kárpát-medencében;
Idén szeptemberben is Quasimodo Költőverseny Balatonfüreden » bővebben...Szeptember 12-én és 13-án kerül sor a Magyar Pálos Rend budapesti konferenciájára a Damjanich utca 50. szám alatt található rendezvényközpontban. A számos előadás mellett zenei kísérőprogramok, valamint szeptember 15-én egy szakmai kirándulás hozza közelebb az érdeklődőkhöz az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend múltját, jelenét és jövőjét egyaránt. A sokszínű eseményről Puskás Róbert Antal pálos tartományfőnök atya beszélt Szentimrei Kristófnak.
A konferencián a részvétel ingyenes, melyre regisztrálni a rendezveny@matine.hu e-mail címen lehet.
„Építs nekem hajlékot!” – Szubjektív zsinagógatúrák a Kárpát-medencében címmel jelent meg a Magyar Művészeti Akadémia Kiadójának gondozásában az az album, mely számos kivételes értéket képviselő zsinagóga történetét meséli el, közel hozva az olvasóhoz az épített kincsek aprólékos részletei mellett azok történetét is.
A kötet szerkesztői: Dr. Negyela László teológus, kulturális örökségvédelmi szakember, valamint Dr. Oszkó Ágnes Ivett művészettörténész, akik olyan úti albumot szerettek volna életre hívni, mely a történelmi Magyarország természeti kincseire is ráirányítja a figyelmet. Oszkó Ágnes Ivettet, aki 20 éve kutatja a zsinagógák építészetét, elsőként arról kérdezte Tóth Zsófia, milyen előzményekre tekint vissza a kötet.
Költők versengenek Balatonfüreden szeptember 6-án és 7-én. Immár 32. alkalommal rendezik meg azt a költőversenyt, amely nevét a 20. század híres olasz költőjéről, Salvatore Quasimodoról kapta. Cserép László alapítóval, a balatonfüredi önkormányzat munkatársával Szerdahelyi Csongor beszélgetett. |
2024. augusztus 30. péntek 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
Az elmúlt hét legérdekesebb témáiból válogatunk |
2024. augusztus 29. csütörtök 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
Käfer István irodalomtörténész, műfordító, nyelvészre emlékezünk;
Városmajori Szabadtéri Színpad: Szemle Plusz programsorozat;
Drahos Evelin énekes operettszínházi szerepei » bővebben...Szerkesztő: Zsoldos Szilvia
zenei szerkesztő: Bögös Henrietta |
2024. augusztus 28. szerda 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
A gyulai Ladics-ház, OSZK: Piliscsaba archivális tár, Márai Szalon a brüsszeli Magyarország Házában » bővebben...Ha a házak mesélni tudnának... és a házak tudnak mesélni. Egy régi polgári ház nyitotta meg kapuit Gyulán, a múzeumi házavatót egy kötet is követte, amely elkalauzol a múltba, bevilágít az egykori polgári családok életébe. Kövesdy Zsuzsa a Ladics család egyik leszármazottját, a 95 éves Bajor Ervinné Legeza Máriát szólaltatta meg.
Hogy mi is az archivális tár, azt talán minden könyvértő szakember tudja. Olyan hely, amely egy-egy könyvtár legfontosabb, legértékesebb és ezért legcsodálatosabb dokumentumait tárolja. Az Országos Széchényi Könyvtárnak feladata a nemzeti értékeink, muzeális dokumentumaink őrzése, védelme és gondozása. Most Piliscsabán elkészült az a raktár, ahol a nemzeti könyvtár archivális példányai új otthont kapnak. A 35 000 polcfolyóméternyi dokumentum kitelepítése a raktárépületbe három évet vesz igénybe. Rózsa Dávid, főigazgatót kérdezi Fazekas Gyöngyvér az új épületről.
Ám nem csak Piliscsabára kerülnek olyan kötetek, amelyek büszkévé tehetnek minket. A nemzeti könyvtár kiemelt szakmai támogatást nyújtott a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, valamint a Miniszterelnökségnek a brüsszeli Magyarország Háza létrejöttéhez, amely az Európai Unió Tanácsa július elsejétől megkezdődött magyar elnökségének egyik helyszínéül szolgál. A Márairól elnevezett szalonban kialakított könyvtár gyűjteménye a magyar irodalom, nyelv és tudományos élet kimagasló képviselői és eredményei előtt tiszteleg. Erről a két helyszínről is beszélget Rózsa Dávid főigazgatóval Fazekas Gyöngyvér.
Kép: OSZK Archivális Tár (kép forrása: tspc.hu) |
2024. augusztus 27. kedd 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
Élménybeszámoló a múlt héten Kolozsvárott megrendezett II. Magyar Egyházzenei Biennáléról;
Ferences tanévkezdés;
Kultúrmorzsák » bővebben...Szerkesztő: Tóth János András,
zenei szerkesztő: Bögös Henrietta |
2024. augusztus 26. hétfő 15:04 |
|
Akvarell kulturális paletta
Festett Mesék, avagy babaházak a Völgység-Hegyhát határáról - Ament Éva népi iparművész kiállítása Százhalombattán.
Lajtha Fesztivál - három napos rendezvény Bicskén a Kossuth-díjas zeneszerző és népzenekutató emlékére.
Kultúrmorzsa - a nyár utolsó hetének programkínálatából szemezgetünk. » bővebben...Ament Éva 2004 óta foglalkozik babaházak készítésével. Eredeti végzettsége grafikus, ugyanakkor évtizedek óta a tradicionális népi bútorfestésnek él. Ennek keretében tíz éve szervezi az országos Értékmentő Tábort, amely összefogja a Kárpát-medence bútorfestőit, emellett pedig a Hagyományok Háza bútorfestő képzésének tananyagát is ő dolgozta ki, melynek ma már gyakorlati oktatója is.
Alkotásai többségét a templomkazetta-festés teszi ki, ugyanakkor az elmúlt húsz évben óriási hatással volt rá a népi bútorfestés babavilága. Ennek apropóján született meg az a babaház kiállítás, mely Százhalombattán, a Barátság Kulturális Központ emeleti galériájában tekinthető meg október 10-ig. A Festett Mesék című tárlatot Szentimrei Kristóf járta végig, aki elsőként arról kérdezte Ament Évát, hogyan került kapcsolatba a babaház-készítéssel.
Komoly- és népzenei koncertek, filmkülönlegességek, valamint ingyenes családi programok várják a közönséget szeptember 6. és 8. között a Lajtha Fesztiválon a magyar géniusz emlékének szentelt bicskei Lajtha Házban. A műsorkínálat gazdagsága és minősége tükrözi Lajtha László felbecsülhetetlen hagyatékát korunk kiváló zenészeivel, 21. századi környezetben. A Hangvető szervezésében megvalósuló rendezvényről Fazekas Anna produkciós és projektvezetővel, a Lajtha Fesztivál szervezőjével Fülöp Tamás készített interjút.
Kultúrmorzsa rovatunkban az előttünk álló hét budapesti és vidéki programjaiból ajánl néhányat a figyelmükbe a szerkesztő Szentimrei Kristóf, többek között Szentendre hagyományos nyárvégi programsorozatát, illetve egy csillagvizsgálóban sorra kerülő komolyzenei koncertet. Az ajánlott eseményekről érdemes bővebben a világhálón tájékozódni. |
2024. szeptember 09. hétfő 15:04 | Akvarell kulturális paletta
Székely Himnusz címmel nyílt időszaki kiállítás a Józsa Judit Galériában;
Egy kuriózumszakma rejtelmei Csirmaz Zsolt mezőkövesdi szőrmekikészítővel;
A több évtizedes múltra visszatekintő Makói Hagymafesztivál és Keszthelyi Táncpanoráma is helyet kap Kultúrmorzsa rovatunkban » bővebben...2022. január 22-én a Székely himnuszt felvették a Magyar Értéktárba, miután 2021-ben a 100. évfordulóját ünnepelte Csanády György és Mihalik Kálmán szerzeménye, mely eredetileg egy Budapesten előadott misztériumjáték betétdala volt Bujdosó ének címmel. Az évtizedek során aztán a magyarság összetartozás-tudatának kifejezőjévé vált, és bár 1989-ig Romániában és Magyarországon is a tiltott dalok listáján szerepelt, terjedését a hatóságok nem tudták megállítani, 2009-ben pedig Székelyföld hivatalos himnusza lett.
15 évvel később idén Székely Himnusz címmel és tematikával hirdetett meg képző-, nép- és iparművészeti pályázatot a Józsa Judit Alapítvány kizárólag profi alkotók számára, a kiválasztott műalkotásokból pedig egy rendkívül gazdag és sokszínű kiállítás nyílt meg Budapesten, a Józsa Judit Galériában, amely október 31-ig tekinthető meg.
Hogy mit is üzen 2024-ben a Székely himnusz a kárpát-medencei kortárs keresztény magyar művészek munkáin keresztül, többek között erről is beszélt a tárlat megnyitóját követően Józsa Judit kerámiaszobrász és művészettörténész, egyúttal a kiállítás kurátora Szentimrei Kristófnak.
Csirmaz Zsolt szőrmekikészítő nemrég szakmatörténeti előadást tartott Mezőkövesden az érdeklődők számára. Nem szokatlan számára a kíváncsiság, hiszen egy mára nagyon ritka foglalkozás képviselője, és a műanyagoktól terhelt világban is szívesen mesél ennek az ősi módszernek a túlélési lehetőségeiről. Kiss Rita riportja.
Adásunkat Kultúrmorzsa rovatunkkal zárjuk, melyben az előttünk álló hét vidéki programjaiból ajánl néhányat a figyelmükbe a szerkesztő Szentimrei Kristóf. |
2024. szeptember 10. kedd 2:00 | Akvarell (ism.) kulturális paletta
Székely Himnusz címmel nyílt időszaki kiállítás a Józsa Judit Galériában;
Egy kuriózumszakma rejtelmei Csirmaz Zsolt mezőkövesdi szőrmekikészítővel;
A több évtizedes múltra visszatekintő Makói Hagymafesztivál és Keszthelyi Táncpanoráma is helyet kap Kultúrmorzsa rovatunkban » bővebben...2022. január 22-én a Székely himnuszt felvették a Magyar Értéktárba, miután 2021-ben a 100. évfordulóját ünnepelte Csanády György és Mihalik Kálmán szerzeménye, mely eredetileg egy Budapesten előadott misztériumjáték betétdala volt Bujdosó ének címmel. Az évtizedek során aztán a magyarság összetartozás-tudatának kifejezőjévé vált, és bár 1989-ig Romániában és Magyarországon is a tiltott dalok listáján szerepelt, terjedését a hatóságok nem tudták megállítani, 2009-ben pedig Székelyföld hivatalos himnusza lett.
15 évvel később idén Székely Himnusz címmel és tematikával hirdetett meg képző-, nép- és iparművészeti pályázatot a Józsa Judit Alapítvány kizárólag profi alkotók számára, a kiválasztott műalkotásokból pedig egy rendkívül gazdag és sokszínű kiállítás nyílt meg Budapesten, a Józsa Judit Galériában, amely október 31-ig tekinthető meg.
Hogy mit is üzen 2024-ben a Székely himnusz a kárpát-medencei kortárs keresztény magyar művészek munkáin keresztül, többek között erről is beszélt a tárlat megnyitóját követően Józsa Judit kerámiaszobrász és művészettörténész, egyúttal a kiállítás kurátora Szentimrei Kristófnak.
Csirmaz Zsolt szőrmekikészítő nemrég szakmatörténeti előadást tartott Mezőkövesden az érdeklődők számára. Nem szokatlan számára a kíváncsiság, hiszen egy mára nagyon ritka foglalkozás képviselője, és a műanyagoktól terhelt világban is szívesen mesél ennek az ősi módszernek a túlélési lehetőségeiről. Kiss Rita riportja.
Adásunkat Kultúrmorzsa rovatunkkal zárjuk, melyben az előttünk álló hét vidéki programjaiból ajánl néhányat a figyelmükbe a szerkesztő Szentimrei Kristóf. |
2024. szeptember 10. kedd 15:04 | Akvarell kulturális paletta |
2024. szeptember 11. szerda 2:00 | Akvarell (ism.) kulturális paletta |
2024. szeptember 11. szerda 15:04 | Akvarell kulturális paletta |