A magyar és a világ zeneirodalma gazdag lehetőséget kínál olyan összeállításokra, amelyek – a késő este hangulatához illeszkedve – jól segítik az igényes hallgató megpihenését.
Elhangzott: 2022.11.26. 23:30
Adás információk:
"Talán csak álomképet láttam..."
Emlékezés Házy Erzsébetre halálának 40. évfordulóján
Szerkesztő: Szakács Emese
Archívum:
hallgassa meg!
Összeállítás az énekesnő szinpadi szerepeiből. (Cherubino, Tatjana, Manon Lescaut)
Közreműködik: Ilosfalvy Róbert, a Magyar Állami Operaház és a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara. Vezényel: Erdélyi Miklós
Kapcsolódó képek:
2023. február 06. hétfő 23:30 |
|
Zenei kincsestár 1497. február 6-án hunyt el Johannes Ockeghem németalföldi zeneszerző.
Szerkesztő: Laczó Zoltán Vince » bővebben...Johannes Ockeghem: Missa Au travel sui,
Chanson: Au travail suis
Előadja a a Tallis Szkóla, művészeti vezető: Peter Philips. |
2023. február 05. vasárnap 23:30 |
|
Zenei kincsestár Válogatás Carl Philipp Emanuel Bach műveiből
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...Műsoron:
1. c-moll csembalóverseny
2. G-dúr szimfónia III.tétel
Előadja: Spányi Miklós- csembaló, Concerto
Armonico és a Liszt Ferenc Kamarazenekar |
2023. február 04. szombat 23:30 |
|
Zenei kincsestár Csellómuzsika
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...A műsorban Luigi Boccherini B-dúr és G-dúr csellóversenye csendül fel Starker János és Anner Bylsma játékában. Közreműködik a Philharmonia Zenekar Carlo Maria Giulini vezényletével, valamint a Tafelmusic együttes.
|
2023. február 03. péntek 23:30 |
|
Zenei kincsestár Énekesek patrónusa
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...Szent Balázs ünnepének estéjén Vivaldi egyik legismertebb liturgikus alkotását halljuk a világelsők közt számon tartott Adrian Chandler és együttese, a La Serenissima vadonatúj fölvételéről. A Nisi Dominus a Vivaldi idejében 126., a mai felosztás szerint 127. zsoltár leghíresebb földolgozása. Mielőtt Vivaldi megzenésítésében fölcsendülne, idézzük föl a szövegét Farkasfalvy Dénes költői fordítása szerint:
Hacsak az Úr nem építi a házat,
hiába fáradoznak az építkezők.
Hacsak az Úr nem őrzi meg a várost,
az őrök mindhiába állnak őrt.
Hiába kelsz korán és fekszel későn,
ki gyötrelmek közt eszed kenyered,
az Úr ellátja kétszeres bőséggel
mindazt, akit szeret.
Fiúutód: az Úrnak öröksége,
s a méh gyümölcse: ajándék őtőle.
Mint harcosok kezében a nyilak,
az ifjúkorban szült fiak.
Boldog, ki tegezét megtölti bőven.
Szégyent nem ér, sikerrel szembeszáll
ellenségeivel a kapunál.
És mert Szent Balázs egyebek közt az énekesek védőszentje is, ajánljuk pártfogásába fölvételünk szólistáit: Claire Booth szopránt, Renata Pokupić mezzót és Jess Dandy kontraaltot.
|
2023. február 02. csütörtök 23:30 |
|
Zenei kincsestár Ajándék a hűséges Hallgatóknak
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...Noha a Karácsony liturgikus idejének hivatalos vége Vízkereszt, ennek ellenére Urunk bemutatásának ünnepe, hagyományos magyar nevén Gyertyaszentelő Boldogasszony mai ünnepnapja voltaképp még a Megtestesülés fogalomköréhez, a téli keresztény ünnepkörhöz csatlakozik. Ahogyan az ünnep kettős megnevezése egybeszövi az Ige megtestesülésének és emberré válásának megváltó művét a szentséges Szűzanya iránti tisztelet kifejezésével, éppúgy öleli föl az üdvtörténet eseményeinek az ígéretektől a beteljesedésig ívelő szakaszát a következő szakasz Händel Messiásából. Oratóriumról lévén szó, nem lineáris történet-elbeszélést hallunk az evangéliumi szereplők megjelenítésével, hanem az Üdvözítés művének megjövendölését – a Szűz fiút szül -, a pásztorok találkozását a Kisdeddel és a Megtestesülés fölötti ujjongást, amelynek áriájában a Szűzanya lelkendezése a megváltott egyház örvendezésébe szövődik: „Örülj és örvendezzél, Sionnak leánya”. A Zenei Kincsestár történetének 18 és fél esztendejében számtalanszor idéztük meg Händel megrendítő oratóriumát a legjelesebb előadók fölvételeiről. Ma ünnepi meglepetéssel készülünk megörvendeztetni hűséges Hallgatóinkat, hisz egy eddig be nem mutatott fölvétel részletei következnek. A Messiás Első részének hivatkozott szakaszát az utóbbi fél évszázad egyik legnevesebb, angol oratóriumegyüttese, a Cambridge-i King’s College énekeseiből alakult Scholars Barokk Együttes remek fölvételéről halljuk. |
2023. február 01. szerda 23:30 |
|
Zenei kincsestár Búcsú Ábrahám Mariann (1933 - 2023) zongoraművésztől
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...Életének kilencvenedik esztendejében tegnap visszatért Teremtőjéhez a kiváló magyar zongoraművész és zenepedagógus, zongoristanemzedékek útnak indítója, Ábrahám Mariann. Sokoldalú muzsikus volt, aki a zongorajáték mellett a zenepedagógia és a zeneteoretika területén is maradandót alkotott nem csupán idehaza, de a tengeren túl is. Humanitása, örök derűje és bölcsessége mindenki számára életre szóló példát nyújtott, akit csak tanított vagy ismerhette. Ma este legszebb fölvételeinek segítségével ajánljuk a szeretetreméltó művészt Isten irgalmába. Robert Schumann és Liszt Ferenc Ajánlását követően Liszt Látomások című sorozatának első, fisz-moll darabját halljuk.
Ábrahám Mariann lírai alkata és professzionalizmusa Schumann Intermezzóinak fölvételén is jól kitapintható. Az első három szerzeményt halljuk az opus 4-es sorozatból.
Ábrahám Mariann zongoraművészi működésének jelentős hányadát képviselte a kortárs magyar szerzők műveinek bemutatása. Gyermekkori barátja, a nanofizikusként világhírre jutott Gyulai József két szerzeményével, a Scherzóval és a Rondeauval búcsúzunk a tegnap elhunyt kiváló magyar zongoraművésznőtől.
|
2023. január 31. kedd 23:30 |
|
Zenei kincsestár Csodagyermekek egymás közt
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...A Zenei Kincsestárban a mai és a holnap este az 1865 és 1931 között élt Carl Nielsené, a dánok első számú nemzeti zeneszerzőjéé, akit a komolyzene kedvelői mindenekelőtt szimfonikus komponistaként ismernek. Pedig Nielsen keresett hegedűművész is volt egyszemélyben, és mint ilyen, előszeretettel komponált saját hangszerére. Ezért is meglepő, hogy sem a koncertpódiumok műsorán, sem a lemezkiadók kínálatában nem botlunk túlságosan gyakran Nielsen hegedűdarabjaiba. Ezért kárpótol ma bennünket Hasse Borup és Andrew Staupe. Indításképp mindjárt a komponista egyik első szerzeményével. E G-dúr szonátát Nielsen tanárának ajánlotta és Mozart emlékének szentelte – csodagyermek a csodagyermeknek.
A fiatalkori G-dúr szonáta után következzék Nielsen formabontó és elmélyült 2. hegedű-zongoraszonátája, amelyet az elemzők a műfaj egyik kiemelkedő különlegességeként tartanak számon.
|
2023. január 30. hétfő 23:30 |
|
Zenei kincsestár 1697. január 30-án született Johann Joachim Quantz zeneszerző és fuvolaművész.
Szerkesztő: Laczó Zoltán Vince » bővebben...Johann Joachim Quantz: D-dúr szonáta
Előadja: Csalog Benedek - fuvola, Papp Rita - csembaló.
Johann Joachim Quantz: D-dúr fuvolaverseny
Előadja: Csalog Benedek és az Aura Musicale Kamarazenekar. |
2023. január 29. vasárnap 23:30 |
|
Zenei kincsestár Összeállítás Joseph Lanner szerzeményeiből
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...Elhangzó művek.
1. A schönbrunniak
2. Új bécsi táncok
3. Stájer táncok
4. Pesti keringő
Előadja: Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara,
Lanner kvartett, Magyar Állami Hangversenyzenekar
Karmester: Doráti Antal és Ferencsik János |
2023. január 28. szombat 23:30 |
|
Zenei kincsestár 136 esztendővel ezelőtt született Arthur Rubinstein zongoraművész
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...A legendás lengyel muzsikus játékában Chopin f-moll versenyművét idézzük fel.
Közreműködnek a Londoni szimfonikusok John Barbirolli vezényletével.
|
2023. február 07. kedd 23:30 | Zenei kincsestár A Múzsák ideje
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...A latin közmondás úgy tartja: „Háborúban hallgatnak a múzsák.” Anélkül, hogy vitába szállnánk a régi bölcsességgel, hadd fűzzük hozzá: hitünk szerint épp a nemzetek közötti ellenségeskedés idején a legfontosabb, hogy a múzsák hallassák a szavukat, ráirányítva a figyelmet a minden emberlélekben ott munkáló szomjúságra az igazság és a szépség értékei iránt. Hisz egyedül ennek fölismerése teheti világossá minden ember számára, hogy a legfontosabb értékek egyetemesek, és halálos bűn föláldozni őket időleges anyagi vagy épp hatalmi érdekek oltárán. A Magyar Katolikus Rádió fennállásának eddigi 18 és fél esztendejében ebben a hitben készítettük komolyzenei összeállításunkat, hisz meggyőződésünk, hogy a zene, ez a nyelvi és világnézeti szakadékok fölött átívelő szellemi erő képes egyesíteni az embereket. Ebben az értelemben tehát minden értékes zene katolikus, egyúttal pedig az Örömhír célhoz juttatásának egyik leghatékonyabb eszköze. Ma este is ebben a hitben bocsátjuk az éterbe az 1861 és 1906 között élt orosz komponista, Anton Arenszkij 1894-ben keletkezett d-moll Zongoratrióját a berlini Spectrum Concerts muzsikusainak remek fölvételéről. Rahmanyinov mesterének kamaradarabja körénk varázsolja az európai műveltségű, ám az orosz táj és szellemiség bűvöletét levetni képtelen középnemesi otthonok világát, ahol a bécsi és párizsi szalonok zenestélyeit igyekeztek megidézni, miközben a cseléd jött-ment a szamovárral, a vendégeket pedig trojka röpítette haza a behavazott láthatáron át. |
2023. február 08. szerda 23:30 | Zenei kincsestár Haydn, Mozart - és Lucifer...
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...A remek norvég zongoraművész, Leif Ove Andsnes két héttel ezelőtt Leoš Janáček jószerével ismeretlen zongoradarabjaiból adott ízelítőt a Zenei Kincsestárban. Ma újabb különlegességeket tűz műsorára, hiszen a dán klasszikus zene legnagyobb alakja, az 1865 és 1931 között élt Carl Nielsen elsősorban szimfóniáiról valamint népzene-feldolgozásairól ismert. Ha nemrégiben megismerhettük a hegedűművészként és hegedűs komponistaként is aktív Nielsent, ma itt az ideje, hogy szólózongorára írott szerzeményei is fölhangozzanak. Az elsőként fölhangzó, Schumann tematikus ciklusait idéző sorozat meglehetősen rendkívüli címmel büszkélkedhet. Az 1919-ben keletkezett Lucifer-szvit eredetileg a Tűz és víz címet viselte, és csak bemutatója után nyerte el végleges elnevezését, amely nem Lucifer démoni hatalmára, hanem fény- és tűzhozói szerepkörére utal. Legjelentősebb zongoraművében Nielsen a barokk elődöt, Haydn és Mozart iránti csodálatának adózik.
Leif Ove Andsnes az Opus 3-as Öt zongoradarabbal búcsúzik Carl Nielsen szerzeményeitől.
|
2023. február 09. csütörtök 23:30 | Zenei kincsestár Válogatás Erdélyi Miklós felvételeiből születésének 95.évfordulóján
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...A műsorban Mozart Varázsfuvola című operájának legszebb részletei
csendülnek fel dalszinházunk legendás karmesterének vezényletével. |
2023. február 10. péntek 23:30 | Zenei kincsestár Kellem, kecs, ragyogás
Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...Kellem, kecs, ragyogás. Tisztelt Hallgatóink! Talán e három szóval jellemezhetnénk legtalálóbban a velencei barokk muzsikáját. E látomásként lebegő álomváros, amelyet a tenger dajkál és amelyet a tengeri párák délibábként vetítenek a lagúnák fölé, Európa egyik vezető kereskedelmi és hajózási központjaként a fényűzés világelső példáival járt elöl – zenei téren is. Palotáiban és operaházaiban úgyszólván sohasem hallgatott el a zene, és nem is akármilyen. Velence ragyogása és a vízen lobogó fénytörések káprázata minden vérbeli velencei muzsika hangjaiban visszacsillan. Ma a velencei zene képletes „Szentháromságának” egyike, Tomaso Albinoni szerzeményei csillannak át három és fél évszázad távolán. Szerzőnk Vivaldival és Caldarával együtt magát a velencei életérzést formálta meg hangjaiból: a csábítás, a talány és az epekedő sóvárgás zenéjét hagyva ránk, a múltba visszasóvárgó utódokra. Ami pedig a zenei fényűzés leginkább szembeötlő jele: ha kellett, a virtuóz gyors- és a daloló lassútételek előadására két remek szólista is rendelkezésre állt a korabeli Velencében. Anthony Camden, Alison Alty és a Londoni Virtuózok most a kettős oboaszólóra szerzett C-dúr versenyművet játsszák John Georgiadis vezényletével.
Igaz, a következő, B-dúr koncert egyedüli szólistája Anthony Camden, ragyogásban éppúgy nem lesz majd hiány, mint megejtő, áriaszerű szólókban.
Velence zenei aranykorától mára Albinoni D-dúr kettősversenyével veszünk búcsút.
|
2023. február 11. szombat 23:30 | Zenei kincsestár Emlékezés Kovács Dénes hegedűművészre halálának 18.évfordulóján
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...Elhangzó művek:
1. Mozart: B-dúr szonáta K.454
2 .Beethoven: G-dúr románc
Közreműködik: Bächer Mihály,
MRT Szimfonikus Zenekara.
Vezényel: Lehel György
|