Elhangzott: 2019.08.23. 23:30
Adás információk:
Szerkesztő: Marton Árpád
Archívum:
hallgassa meg!
Ahogyan a fajok fejlődése, a zenei műfajok és a hangszerek történelme is ismer utód nélkül maradt, kihalásra ítélt formákat és instrumentumokat. A Zenei Kincsestárban ma a hangszerek történetének egyik ilyen fosszíliája, a viola da gamba játssza a főszerepet. A vonós hangszerek XVII. századi gazdag világában ez a hangszer szólisztikus karakterével, a csellóénál ércesebb, szónokibb hangjával vívott ki akkora figyelmet, hogy számos korabeli szerző ajándékozta meg egész füzetnyi szerzeménnyel. Marin Marais, a XVII. századi Franciaország egyik legérdekesebb muzsikusa éppenséggel a legendás gambajátékos, Sainte-Colombe növendékeként vált elismert muzsikussá. Nem csoda, hogy öt kötetre rúgó gambaművet hagyott az utókorra. A kor divatos táncmetrumaiban szerzett tételeikből franciás könnyedség, elegancia és finom melankólia árad. Jérome Hantai, Alix Verzier és Pierre Hantai ma a harmadik kötetből játszanak, elsőként a g-moll, majd az F-dúr szvitet.
2019. december 12. csütörtök 23:30 |
|
Zenei kincsestár Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben..."Búcsúszimfónia" – aligha akad közismertebb ragadványnév a zeneirodalomban, mint amivel Joseph Haydn 45., fisz-moll szimfóniáját illeti a közvélemény. A talányos megnevezés eredete széles körben ismert. Haydn, aki a korabeli Európa első számú zeneszerzőjeként az Esterházy-udvar szorgos és lelkiismeretes karmestereként kereste meg a kenyérrevalót, a zenekarában ténykedő muzsikusok sorsát is szívén viselte. Méltán nyerte el a Haydn Papa nevet a zenekar tagjaitól. A herceg egy ízben állítólag vonakodott a zenészek vakációjának elrendelésével. Hogy a tarthatatlan állapotra diplomatikus módon hívják föl a "Pompakedvelő Miklós" figyelmét, Haydn a soron következő zeneestélyre szánt szimfóniát úgy komponálta meg, hogy a zárótételben fokozatosan kiiktatta a partitúrából az egyes hangszereket. A zenészek így aztán dolguk végeztével elfújták a gyertyát a kottaállványokon, és távoztak a palota zeneterméből. A különös eset a hercegnek is szemet szúrt, és a hagyomány szerint bőkezűen kárpótolta a szegény muzsikusokat az elmaradt szünidőért. Anekdota ide vagy oda: a ritka hangnemű Haydn-szimfónia a Sturm und Drang korszakának igazi remekműve. Kedves Hallgatóink! A Búcsú-szimfóniát ma a Liszt Ferenc Kamarazenekar előadásában halljuk arról a nemrégiben megjelent gyűjteményes kiadásról, amelyen a Hungaroton a korszakos magyar együttes legemlékezetesebb fölvételeit adta közre.
|
2019. december 11. szerda 23:30 |
|
Zenei kincsestár Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...A Zenei Kincsestárban ma este egy igazi muzeális ritkaságot hallhatunk megdöbbentően eleven, ma is frissnek ható előadásban. Ezen az 1938-ban rögzített fölvételen Elly Ney játssza Beethoven 7-es opusszámú, 4., Esz-dúr szonátáját. A szerzeményt az első érett Beethoven-szonátaként szokás emlegetni. Szenvedélyes, ugyanakkor életteli tónusa teszi-e vagy ama tény, hogy dedikáltja bizonyos Keglevich Babetta, ki tudja, de a darab a Szerelmes szonáta néven is ismert. A fölvétel idejének technikai adottságaira jellemző, hogy Elly Ney briliáns játéka hét lemezkorongot töltött meg.
|
2019. december 10. kedd 23:30 |
|
Zenei kincsestár Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben..."Az évszázad énekese."" A lemezkiadó ezzel a szlogennel adja kezünkbe az 1925 és 2012 között élt Dietrich Fischer-Dieskau legendás felvételeit. Hogy a titulus nem túloz, arról hamarosan Kedves Hallgatóink is megbizonyosodhatnak. A Zenei Kincsestárban ma a művész 1959-ben a Berlini Filharmonikusokkal és az ugyancsak legendás Alberto Erede karmesterrel készített Verdi-árialemezéről hallunk hat operarészletet. Dietrich Fischer-Dieskau több mint harminc éven állt az operavilág csúcsain. Nevezetes volt precizitásáról, és bár egyes kritikusai hiányolták előadásmódjából az olaszos lobogást, olyan karmesterek, mint Fricsay Ferenc, épp zenei intelligenciája miatt rajongtak érte. Ennek köszönhető, hogy roppant széles repertoárt mondhatott a magáénak, dalénekesként pedig minden időkre szóló mércét állított az énekesek elé. Elsőként Luna gróf áriáját énekli A trubadúr 2. felvonásából.
Dietrich Fischer-Dieskau a következőkben Rigoletto monológját énekli az első, majd a címszereplő áriáját a 2. felvonásból.
Ritkán hallható Verdi-áriával folytatjuk: Monfort áriája következik a Szicíliai vecsernye 3. felvonásából.
Fischer-Dieskau a berlini operaház színpadán Posa márki szerepében mutatkozott be. Az ő áriája következik a Don Carlos 3. felvonásából.
Búcsúzóul Renato áriája hangzik föl Az álarcosbál 1. felvonásából.
|
2019. december 09. hétfő 23:30 |
|
Zenei kincsestár Szerkesztő: Laczó Zoltán Vince
1913. december 8-án született Lisznyay Szabó Gábor zeneszerző, egyházzenész. » bővebben...Lisznyay Szabó Gábor:
Maradj velem, Uram, add, ha vándorutam
Előadja a Baptista Egyház Központi Zenekara, vezényel: Frittmann Zsombor.
Szerenád fuvolára és vonós trióra
Előadja: Balogh Ferenc fuvolán, Dóczy-Horvárh Olívia hegedűn, Alapi Katalin mélyhegedűn, és Simonova Jaroszláva gordonkán.
Ősz
Előadja: Simonova Jaroszlava gordonkán és Láng Gabriella zongorán.
|
2019. december 08. vasárnap 23:30 |
|
Zenei kincsestár Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...Válogatás Giovanni Buonaventura Viviani szerzeményeiből
Előadja: Kertész István, Pertorini Rezső, Péteri Judit |
2019. december 07. szombat 23:30 |
|
Zenei kincsestár Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...209 évvel ezelőtt, 1810. november 7-én született Erkel Ferenc
Elhangzó művek: Duo brillante, Palotás a "Hunyadi László" című operából,
Előjáték és ária a "Bánk Bán" I. felvonásából |
2019. december 06. péntek 23:30 |
|
Zenei kincsestár Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...A Zenei Kincsestárban ma valódi zenei csemegék kerülnek elő a Mikulás puttonyából. Méghozzá egy közkedvelt zenei világmárka, Johann Sebastian Bach ízeit idéző ritkaságok. Minthogy egyetlen zseni sem mellőzheti az előzményeket, amelyeknek talaján kialakítja a saját stílusát, igazán érdekfeszítő utánajárni, vajon milyen hagyományokat örökölt Bach, amikor elnyerte a lipcsei Tamás-templom karnagyi állását. Maradva a Mikulás napján időszerű hasonlatnál: vajon miféle zenei csemegéket kedveltek a lipcseiek, amikor Bach vette át az irányítást a kóruson? Konrad Junghaenel és együttese, a Cantus Köln ennek járt utána. Előadásukban meg is elevenednek Bach elődeinek becses templomi szerzeményei. Elsőként az 1633 és 1676 között élt Sebastian Knüpfer velencei módra látványos kantátáját halljuk. Ó, Uram, ne büntess engem.
A következő lipcsei Bach-előd, Johann Schelle 1648-ban született, és 1701-ig szolgálta az Isten dicsőségét. Ím, az én imádottam című motettáját halljuk.
A Bach-elődök egyik legismertebbike az 1660 és 1722 között élt Johann Kuhnau. Motettájának címe: Uram, jóságodért könyörülj rajtam.
|
2019. december 05. csütörtök 23:30 |
|
Zenei kincsestár Téli hangulatképek
Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...Összeállítás Wolfang Amadeus Mozart,Gregor Joseph Werner
és Leopold Mozart szerzeményeiből: 12 változat az "Ah! vous dirai-je,
maman" kezdetű francia gyerekdalra, Zenei kalendárium - December,
Zenés szánkózás.
|
2019. december 04. szerda 23:30 |
|
Zenei kincsestár Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...A Zenei Kincsestár zongorabérletében ma az orosz későromantika egyik különös, újító alakjától, Alekszander Szkrjabintól hallunk hét szerzeményt Vladimir Horowitz bravúros előadásában. A New York-i Carnegie Hallban, a hatvanas és a hetvenes években rögzített koncertfölvételeknek különös értéket kölcsönöz, hogy a Kijevből származó művész ugyancsak zongorista édesapja, Alekszander Horowitz Szkrjabin növendéke, majd igen hamar egyik legközelebbi barátja volt. Horowitz tehát első kézből értesült a különc, bizarr metafizikai spekulációkkal bíbelődő Szkrjabin zenéjének mögöttes tartalmairól, előadásuk módjáról.
|
2019. december 03. kedd 23:30 |
|
Zenei kincsestár Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...A Zenei Kincsestárban ma két legendás operaénekesnőtől hallunk egy sorozatra való kettőst a csehek nagy romantikusa, Antonin Dvořák tollából. Szimfóniái, versenyművei és kamaradarabjai mellett Dvořák dalai meglehetősen alulreprezentáltak a koncertrepertoárban. Szopránra és mezzóra írott kettősei pedig egyenesen kuriózumnak nevezhetők. Dvořák, aki tudatában volt annak, hogy rá hárul a nemzeti árnyalatú cseh szimfonikus zene megalapozásának küldetése, az általa művelt valamennyi műfajban igyekezett szóhoz juttatni a cseh folklór tónusait. Akárcsak Szláv táncaiban, négy füzetet kitevő Morva kettőseiben is a cseh falvak népzenéjét tette meg kiindulási alapképpen. A dalok témája ugyancsak a népköltészet világát idézi: a természet képei, a röpdöső madarak, a szerelem öröme é bánata mellett szóhoz jutnak a sötét balladák és legendák is. Az 1876-ban közreadott harmadik füzet dalait Elisabeth Schwarzkopf és Irmgaard Seefried énekli. A zongoránál Gerald Moore.
|
2019. december 13. péntek 23:30 | Zenei kincsestár Szerkesztő: Marton Árpád » bővebben...A hamarosan fölhangzó szerzemények, noha nem túlságosan ismertek, az egész európai vokális zenekultúra számára irányt mutattak. Ha az 1550 és 1618 között élt Giulio Caccini 1601-ben Firenzében meg nem jelenteti Le Nouve Musiche címmel ékeskedő canzonetta-gyűjteményét, talán sohasem borul virágba az énekelt dal- és ariettaköltészet hatalmas európai fája, és az opera műfaja sem szakad el a deklamált, melodramatikus, zenekíséretes drámától. Caccini mester leleményének lényege abban állt, hogy első ízben merészelt a zenével úgy bánni, hogy annak minden egyes hangja a mondandót, a kifejezést szolgálja. Paradox módon épp ezzel tette a legnagyobb szolgálatot a muzsikának, hisz a megcsontosodott formák követése helyett az első számú célkitűzés immár az érzelmes hiteles kifejezése lett. A gyűjteményből ma Jordi Savall együttese, a Schola Cantorum Basiliensis idéz Montserrat Figueras szólójával.
|
2019. december 14. szombat 23:30 | Zenei kincsestár Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...Tomaso Albinoni oboaversenyek Lencsés Lajos előadásában.
Közreműködnek a Budapesti Vonósok. |
2019. december 15. vasárnap 23:30 | Zenei kincsestár Szerkesztő: Szakács Emese » bővebben...114 évvel ezelőtt született Farkas Ferenc
Elhangzó mű: Furfangos diákok
Előadja: MRT szimfonikus zenekara Lehel György vezényletével |
2019. december 16. hétfő 23:30 | Zenei kincsestár Szerkesztő: Laczó Zoltán Vince
1905. december 15-én született Nagykanizsán, Farkas Ferenc Liszt- és Kossuth-díjas zeneszerző. » bővebben...Szent Margit dicsérete
Előadja az Ars Nova Énekegyüttes, vezényel: Kiss Katalin.
Cantus Pannonicus
Előadja: László Margit, a Budapesti Kórus és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Forrai Miklós. |
2019. december 17. kedd 23:30 | Zenei kincsestár Szerkesztő: Marton Árpád |